Falešní uprchlíci: aby dostali azyl, vydávají se za Syřany

10. ledna vyšel na Huffington Post Deutschland zajímavý článek. Němečtí redaktoři se v něm podivují, co bylo umožněno člověku, který se vydával za uprchlíka.

Walid Salihi, muž, bydlící v ubytovně pro uprchlíky v německém Reckligshausenu, údajně disponoval sedmi různými identitami. V prosince beze stopy zmizel, do té doby, než v Paříži nožem napadl dva policisty, kteří ho následně zastřelili.

Selhání úřadů

Nebylo to rozhodně poprvé, co se muž dopustil trestné činnosti. Od roku 2013, kdy přicestoval do Německa, seděl 3x ve vězení kvůli drogovým deliktům, ublížení na těle či urážkám. V r. 2014 napadl bezdomovce, kterého polil vínem a kořalkou. V jenom azylovém domově napadl fyzicky jinou osobu, kterou škrtil a těžce zranil. Na diskotéce v Kolíně nad Rýnem obtěžoval ženy.

K ničemu z toho by zřejmě nedošlo, pokud by úřady dělaly dobře svou práci. Salihi by se nemohl vydávat za Gruzínce, Maročana či Tunisana bez toho, aby to vyšlo najevo. Do azylového domova v Recklingshausenu se dostal proto, že se v létě r. 2015 vydával za Syřana.

Případ názorně ukazuje, jak jsou úřady 1,1 milionem uprchlíků, kteří během roku 2015 do Německa přišli, přetížené. Muž není zdaleka jediným, komu se to podařilo. Policejní odbory hovoří o 400.000 osobách, u kterých není potvrzena pravá identita.

Expert CSU: „Pro právní stát je to ostuda“

Expert CSU pro vnitřní záležitosti Hans-Peter Uhl projevil v rozhovoru pro Huffington Post zděšení: „Zmatky při registraci uprchlíků jsou ostudou pro právní stát“, říká Uhl.

Zmatky začínají na německé hranici. Během léta přišlo tolik uprchlíků, že u tisíců z nich nestačila policie sejmout otisky prstů, což je jediný přípustný způsob, jak podchytit osoby, aby byly jednoznačně identifikovatelné a díky tomu např. nemohly podat dvojité žádosti či uvádět rozporuplné údaje.

Kromě toho mnoho migrantů podvádí i jinak. Dle rozhlasové stanice Deutschlandfunk se severoafričané letecky dopravují do Turecka. Tam se potom připojí k uprchlíkům, proudícím do Německa. Na hranicích se vydávají za Syřany, neboť by jako Maročané neměli šanci na azyl.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) o problémech ví a snaží se mu co nejpodrobnějším potvrzením identity zamezovat: „V případ nejasností provádíme ústní i textovou analýzu za přítomnosti externího jazykového odborníka. Jakmile řízením vyjde najevo, že uchazeč o azyl z jím udávaného regionu nepochází, je následně vyzván k písemné výpovědi. V závislosti na jeho odpovědích je pak rozhodnuto o jeho žádosti o azyl.“

Rúzné testy mají zjistit původ imigrantů

To ovšem není v praxi vůbec jednoduché. Jen velcí znalci arabštiny a bezpočtu jejích dialektů dokáží uprchlíky přiřadit určitému regionu. A to neumí každý. Jeden z nich na stanici Deutschlandfunk dokonce řekl: „U mnohých je to obzvlášť obtížené, protože například všichni severofričané, tedy Maročané, Libyjci, Egypťané ale i Libanonci, mluví stejným dialektem jako Syřané.“

Na hranicích tedy přešli na to, že se ptají na zeměpisné zvláštnosti, nebo na popové hvězdy, které jsou v daných zemích populární. Problém tu totiž už nějakou dobu je. V listopadu varovalo Spolkové ministerstvo vnitra, že se 30 % uprchlíků podvodně vydává za Syřany. Pokud se tato informace potvrdí, jedná se o obrovské číslo. Důkazy zatím ministerstvo nemá.

Ministr vnitra De Maizière vidí „důvod ke starostem“

Jisté oproti tomu je, že se počet uchazečů o azyl z Maroka a Alžírska v prosinci skokově zvýšil, jak uvádí Zpráva o migraci Spolkové vlády. Když ji před několika dny ministr vnitra Thomas de Maizière představil, nedělal žádné tajnosti z toho, že je tím znepokojen. „Je to obzvlášť velký důvod ke starostem“, řekl a dodal, že nyní je třeba zjistit, čím to způsobeno. Nejvyšší čas.

Zmatky pokračují

Počáteční registrací však zmatky nekončí. Ve Spolkové agentuře pro migraci a uprchlíky se hromadí statisíce nezpracovaných žádostí o azyl. A než se o nich rozhodne, bude mnoho žadatelů nezvěstných. Tisíce uchazečů o azyl mizí ze svých ubikací – a nikdo neví kam.

Článek vyšel na Svobodném fóru 14. 1. 2016.