Ekologie: kdo jsou skuteční ekoteroristé?

Kdo má na svědomí klimatický terorismus?

Ekologie: kdo jsou skuteční ekoteroristé?
Klimatická krize nás stojí obrovské částky. Někteří na ní však vydělávají miliardy.

Nepříjemná fakta o klimatické krizi nabádají ke spěchu. Co ale dělají vlády? Spoléhají na elektromobilitu a energetické kompromisy.

Změna klimatu si vybírá stále větší daň. Záznamům o přírodních katastrofách v roce 2022 dominují události, které jsou podle nejnovějších výzkumů stále silnější nebo častější. Někdy také obojí najednou. Děsivé je i to, co se stále znovu ukazuje: přírodní katastrofy zasahují obzvláště tvrdě obyvatele chudších zemí.

Tyto věty nepocházejí od klimatických aktivistů, kteří právě brání vesnici Lützerath proti hnědouhelným těžařům. Pocházejí od představenstva společnosti Munich Re. Společnost, která je považována za největšího světového zajistitele, minulé úterý představila své zhodnocení roku 2022. Je katastrofální: silnější hurikány v Karibiku, smrtící monzunové deště v Pákistánu, vlny veder v Evropě. Změna klimatu je skutečností a má ekonomické dopady. Již pátý rok po sobě museli pojistitelé uhradit škody za více než 100 miliard amerických dolarů. Přitom nejsou přírodní katastrofy v mnoha rozvíjejících se zemích ani pojištěny.

Hlavní klimatolog pojišťovny Munich RE: „Škody budou ve své intenzitě i četnosti přibývat“

Pokud už nepomůže nic jiného, tvrdá ekonomická data pojišťoven by měla nabádat ke spěchu.

Co však dělají vlády? Ve stejnou chvíli svolala německá vláda summit o mobilitě, který se konal v sídle kancléře a jehož hlavním tématem je záchrana automobilového průmyslu, který nabádal, aby trochu šlápl na plyn a začal vyrábět elektromobily. Jako by nebylo jasné, že elektromobily také vyžadují hodně energie, a proto při současném mixu zdrojů elektřiny také produkují CO2. Řešením tedy nejsou jiná auta, ale méně aut.

A co dělají Zelení? Chválí se za kompromis, který pomohli vyjednat a podle něhož bude energetická společnost RWE smět těžit a přeměňovat hnědé uhlí na elektřinu „pouze“ do roku 2030. Navzdory tikajícím hodinám CO2. Pokud nedojde k radikální energetické transformaci, bude globální rozpočet CO2 pro dosažení limitu 1,5 stupně dohodnutého v Pařížské dohodě vyčerpán za šest a půl roku, tj. v létě 2029. Ani postupné ukončení těžby uhlí o rok později nám pak nebude k ničemu.

Ředitel Německého institutu pro hospodářský výzkum: „Ne méně, ale více ochrany klimatu a to hned!“

Koneckonců, lingvisté právě prohlásili termín „klimatičtí teroristé“ za „paskvil roku“ – protože označuje oprávněný odpor za nepřátelský vůči státu. Lingvisté však bohužel neurčují politiku.

Aby mohla spolková vláda i nadále tlačit svou klimatickou politiku ke zdi elektromobilem, byly v těchto dnech na okraj povrchového hnědouhelného dolu u Lützerathu vyslány tisíce policistů.

Pojistitelé by vlastně měli ve vládní čtvrti vyvolat rozruch. Vyvstává otázka, kde se nacházejí skuteční klimatičtí teroristé. V každém případě ne v Lützerathu.