EU vyrobila od začátku války rekordní množství elektřiny z obnovitelných zdrojů

Studie o energetické transformaci

EU vyrobila od začátku války rekordní množství elektřiny z obnovitelných zdrojů
Solární elektrárna ve městě Paks na jihu Maďarska.

Od března do září pocházela téměř čtvrtina elektřiny v Evropské unii ze solární a větrné energie. Vyplývá to z nové studie. Podle ní nebyl tento počet nikdy vyšší.

Podle studie vyrobila EU od začátku války na Ukrajině více elektřiny z větru a slunce než kdykoli předtím. Od března do září pocházela téměř čtvrtina elektřiny v EU ze solárních a větrných elektráren: to je výsledek studie organizací Ember a E3G, kterou v úterý zveřejnila tisková agentura dpa.

V loňském roce to bylo 21 % ve stejném období, zatímco letos 24 %. Celkem 345 terawatthodin pocházelo ze dvou obnovitelných zdrojů, což je o 39 terawatthodin více než v roce 2021.

Pohádka o asociální ochraně klimatu

Podle studie dosáhlo Německo od března také rekordu, když vyrobilo 104 terawatthodin elektřiny ze slunce a větru. To odpovídá přibližně jedné třetině celkové spotřeby elektřiny. Podle analytiků dosáhlo rekordů ve výrobě elektřiny ze dvou obnovitelných zdrojů celkem 19 zemí EU – mezi nimi Francie, Itálie, Polsko a Španělsko.

Rekordní produkcí ušetřila EU na nákupech plynu přibližně jedenáct miliard eur. „Větrná a solární energie pomáhá evropským občanům již nyní“, uvedl Chris Rosslowe z organizace Ember. „Ale budoucí potenciál je ještě větší.“

Plány Evropské unie na urychlení energetické transformace v souvislosti s válkou na Ukrajině musí být převedeny do praxe členskými zeměmi EU a Evropským parlamentem. V současné době probíhají jednání o této otázce.

Ne méně, ale více ochrany klimatu a to hned!

Evropská komise v úterý představí nová mimořádná opatření proti vysokým cenám elektřiny a plynu. Pravděpodobně navrhne zvýšit společné nákupy plynu členskými státy a zaměřit se na větší úspory energie. O návrzích Evropské komise pak budou jednat hlavy států a vlád na summitu EU, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v Bruselu.

Studii o využití obnovitelných zdrojů v EU „More renewables, less inflation – restoring EU economic stability through investment in renewables“ autorů Pietera De Pouse, Artura Patuleia, Sarah Brownové a Chrise Rosslowea si můžete stáhnout zde.