Když byla v roce 2015 uzavřena Pařížská dohoda o klimatu, bylo globální oteplení o 1,5 stupně považováno v blízké budoucnosti za nepravděpodobné. Zpráva Světové meteorologické organizace o klimatu nyní ukazuje, že tato hranice bude pravděpodobně překročena do roku 2026.
Do roku 2026 by průměrná roční globální teplota mohla poprvé překročit předindustriální úroveň o více než 1,5 stupně. Světová meteorologická organizace (WMO) ve své zprávě v Ženevě uvedla, že pravděpodobnost, že alespoň v jednom roce v pětiletém období 2022-2026 přesáhne teplota výš 1,5 stupně, je téměř 50%.
Na záchranu Země existuje jen omezené časové období
To však neznamená, že v tomto případě bude hranice 1,5 stupně překročena trvale; v následujících letech se podle WMO může tato hodnota opět snížit. V průměru však odborníci očekávají, že teploty budou v nadcházejících letech i nadále stoupat.
Při uzavření Pařížské dohody bylo globální oteplení o 1,5 stupně během pěti let ještě považováno za utopii
„Tento výzkum na vysoké vědecké úrovni prokazuje, že dočasné dosažení nižšího cíle Pařížské klimatické dohody se stále přibližuje“, uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.
Ještě v roce 2015 se považovalo za prakticky nemožné, že by hranice 1,5 stupně bylo dosaženo tak brzy. V tomto roce se světové společenství v Pařížské klimatické dohodě dohodlo na omezení trvalého oteplování pod dva stupně a pokud možno pod 1,5 stupně Celsia.
Změna klimatu zvyšuje pravděpodobnost extrémních klimatických jevů
Zpráva ze Ženevy přichází v polovině období mezi poslední uskutečněnou světovou konferencí o klimatu COP26 v Glasgow a příští konferencí COP27 v Egyptě. V listopadu se v přímořském letovisku Šarm aš-Šajch očekává přibližně 30 000 účastníků, včetně 120 hlav států a vlád. V tomto mezidobí pozorovatelé vyvozují ohledně ochrany klimatu střízlivé závěry, a to i kvůli válce na Ukrajině.
Změna klimatu: jihozápadní Evropa je nejsušší za posledních 31 let
Celosvětově nejteplejším rokem byl dosud rok 2016, kdy byla průměrná globální teplota přibližně o 1,2 stupně vyšší než v předindustriálním období (1850-1900). Pravděpodobnost, že tento rekord bude do roku 2026 překonán, je podle WMO 93%. Stejně tak je pravděpodobné, že průměrná teplota v pětiletém období 2022 až 2026 bude vyšší než v předchozích pěti letech. Výpočty pro WMO provedla Britská meteorologická agentura.
Michael E. Mann o strategii nečinných
Podle předběžné zprávy WMO o klimatu byla v loňském roce průměrná globální teplota o 1,1 stupně vyšší než v předindustriálním období. WMO zveřejní konečnou hodnotu 18. května. Britští meteorologové očekávají, že průměrná teplota bude letos a v následujících čtyřech letech o 1,1 až 1,7 stupně vyšší než v předindustriálním období.
Meteorologové počítají, že v letošním roce bude jihozápadní Evropa a jihozápad Severní Ameriky sušší než průměr let 1991-2020, zatímco severní Evropa, Sahel, severovýchodní Brazílie a Austrálie budou pravděpodobně vlhčí.
Vše o globální klimatické změně, ekologii a životním prostředí najdete ve zvláštní rubrice.