Řezníky z Buči nyní loví Západ

Vyšetřování válečných zločinů v rusko-ukrajinské válce

Řezníky z Buči nyní loví Západ
Screenshot magazínu Focus: ukrajinský voják ve zdevastovaném ukrajinském městě Buča. Ruští vojáci se tam zřejmě dopustili zatím největších válečných zločinů za celou dobu trvání konfliktu.

Dny utajování válečných zločinů jsou pryč. Kromě výpovědí svědků a forenzního vyšetřování jsou nyní k dispozici satelitní snímky a vyhodnocování příspěvků na sociálních médiích. Dopadnout viníky však bude přesto obtížné.

Po hrůze následuje vyšetřování: mezinárodní experti mají nyní zajistit důkazy o zvěrstvech páchaných na civilistech v ukrajinském městě Buča. Všechna těla by měla být exhumována, identifikována a prozkoumána, žádá šéfka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. A Evropská unie chce na Ukrajinu vyslat vyšetřovací týmy, které by prošetřily údajné ruské válečné zločiny.

V posledních letech se přitom rozšířily nástroje pro zajištování důkazů. Kromě výpovědí svědků a ohledání obětí se standardním postupem – na rozdíl od minulosti – staly satelitní snímky a rozsáhlý sběr dat na sociálních sítích. Už proti sobě nestojí slovo proti slovu, ale tvrzení musí obstát v porovnání s daty – a lze je snáze odhalit.

Bučský masakr: tvrzení Moskvy vyvracejí videa

Podle deníku New York Times videa a satelitní snímky z ukrajinského města Buča tvrzení Moskvy, že těla zabitých civilistů byla umístěna až po stažení ruské armády, vyvracejí. Podle tweetu německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung a ukrajinských médií byly nalezeny stopy nasazení ruských jednotek, včetně nášivek a průvodních dokumentů na bedně s municí s názvem 234. výsadkový pluk z ruského města Pskov, nacházejícího se poblíž hranic s Estonskem.

Satelitní snímky dokazují ruské lži: mrtvoly ležely v ulicích města Buča několik týdnů

Kdo masakroval nebo střílel, kdo velel a kdo nese politickou odpovědnost? Existuje právní nástroj, podle kterého mohou být nadřízení a osoby u moci odsouzeny i bez přímé účasti na činech, ale na základě své velitelské odpovědnosti, pokud věděly nebo měly vědět o porušování předpisů – a nezastavily nebo nepotrestaly válečné zločiny.

„Ten chlap je brutální“, prohlásil Biden o Putinovi

Americký prezident Joe Biden ukázal na ruského vůdce Vladimíra Putina a vazval k soudu za válečné zločiny. „Měl by být pohnán k odpovědnosti“, řekl Biden v pondělí ve Washingtonu. „Ten chlap je brutální. To, co se stalo v Buče, je odporné a všichni to viděli.“

Průkopníkem v oblasti stíhání válečných zločinů je Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Založila ho OSN v Haagu v roce 1993 po válkách na Balkáně v 90. letech. Následovaly další tribunály, například ve Rwandě, Sierra Leone a Kosovu. Mezinárodní trestní soud v Haagu jako světový trestní soud pak zahájil svou činnost v roce 2002 a dosud zahájil 30 řízení. Odsouzeno bylo pouze 10 obžalovaných. Pro srovnání: jugoslávský tribunál obžaloval za 20 let 161 lidí a 90 jich odsoudil.

Pro zločiny, jako je Buča, je určen Mezinárodní trestní soud v Haagu. Má mandát pro Ukrajinu, i když ho Rusko neuznává. Mezinárodní trestní soud chce stíhat právě ty pachatele, kteří jsou politicky a vojensky odpovědní. Hlavy států a vlád se netěší imunitě.

Mezinárodnímu trestnímu soudu chybí peníze

Jedním z hlavních problémů Mezinárodního trestního soudu při vyšetřování na Ukrajině je však nedostatek peněz a odborníků. Vrchní státní zástupce Karim Khan vyzval smluvní země, aby poskytly zvláštní finanční prostředky a také odborníky. Některé státy, například Velká Británie, to již přislíbily.

Je důležité, aby byly důkazy zajištěny co nejdříve, i když stále ještě probíhají boje. Možná bude nutné znovu otevřít masové hroby, identifikovat těla a pokud možno provést pitvy. Musí být jasné, že se jednalo o bezbranné občany. Důležitým důkazem mohou být zbytky munice, fotografie, videa, satelitní snímky. Rozhodující jsou jistě výpovědi očitých svědků.

Pomoci by měli i odborníci na internet

Na vyšetřování by se měli podílet nejen policejní experti, ale také vojenští a političtí analytici, finanční vyšetřovatelé, soudní znalci, historici a především odborníci na internet. Mohou například prokázat, zda byla fotografie zmanipulována. Pachatelé mohou být podle uniforem nebo vozidel přiřazeni k armádním jednotkám. Pak by mohli být pohnáni k odpovědnosti jejich velitelé. Věděli o zločinech? Vydali příkaz? Důkazem mohou být protokoly, nahrávky nebo výpovědi zasvěcených osob.

Jedním z problémů, který zůstává, je vůbec předvést obviněné až před soud. Zpočátku se může zdát, že je takový projekt beznadějný, ale po změně vlády nebo pádu režimu se karty často zamíchají znovu. V případě masakru v bosenské Srebrenici v červenci 1995 bylo třeba vyvinout silný mezinárodní tlak na relativně malou balkánskou zemi Srbsko, aby po mnoha letech konečně vydala hlavní pachatele haagskému tribunálu.

Bosensko-srbské jednotky po pádu muslimské enklávy Srebrenica zavraždily 8000 mužů a mladíků, což byl do té doby nejzávažnější válečný zločin na evropské půdě od roku 1945. Tehdejší jugoslávský prezident Slobodan Miloševič zemřel před haagským tribunálem v roce 2006 ještě v době, kdy byl souzen. Vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič a jeho vojenský velitel Ratko Mladič dostali doživotní tresty. Rozsudky poslední instance byly vyneseny v roce 2019 a 2021, tedy zhruba čtvrt století po spáchání trestných činů.