Krátce před volbami do Spolkového sněmu odevzdaly děti a mládež v Německu svůj hlas ve volbách U18 – tedy do 18 let. Jejich hlasy totiž ještě o složení Spolkového sněmu nerozhodují, byť se různé iniciativy snaží, aby byl věk pro připuštění k volbám snížen. Cílem voleb U18 je postavit otázky a přání mladé generace do centra veřejného zájmu.
Podle německého Spolkového kruhu mládeže byla v letošních spolkových volbách do 18 let rekordní volební účast. Bylo zaregistrováno více než 2.200 volebních místností – v klubech mládeže, na hřištích, v hasičských stanicích, knihovnách, komunitních centrech a školách. Velká účast odráží zájem mladé generace o politiku, uvedli organizátoři. To dokazuje, že děti a mladí lidé se zasazují za parlamentní demokracii.
Organizátoři mluví o demokratické nerovnováze
Tino Nicolai z městského zastupitelstva v Greifswaldu řekl v rozhovoru pro NDR MV LIVE, že „demokracie je nevyvážená“. Je jedním z greifswaldských organizátorů voleb U18. Mnoho politických rozhodnutí přijímají starší lidé, kterých se důsledky nemusí tolik dotknout, řekl. Volby mladých lidí do 18 let mají pomoci vyjádřit obavy mladé generace. Pro mladé účastníky je to vzrušující zkušenost a příležitost k tomu, aby se vyrovnali se svým politickým postojem.
V roce 2016 vyhrála CDU
Ve volbách do 18 let před zemskými volbami v Meklenbursku-Předním Pomořansku před pěti lety získala CDU 28,5 procenta hlasů. SPD dosáhla 19,8 procenta, Zelení 16,6 procenta, Levice 8,1 procenta, AfD 6,8 procenta a FDP 5,7 procenta. 14,6 procenta mladých lidí volilo některou z ostatních stran.
Volby mladistvých do 18 let existují od roku 1996
Spolkové volby dětí a mladistvých do 18 let 2021 koordinuje Německý spolkový kruh mládeže a financují je Spolkové ministerstvo pro rodinu a Spolková agentura pro občanské vzdělávání. Od roku 1996 se volby U18 konaly vždy devět dní před oficiálním termínem voleb. Děti a mladí lidé se sami starají o chod volebních místností a organizují diskuse s politiky o otázkách, které se jich týkají.
Voleb se mohou zúčastnit všichni nezletilí v Německu
Podle Německého spolkového kruhu mládeže je jádrem projektu U18 samostatné utváření názorů a zapojení do politického systému. V den voleb mládeže do 18 let jsou volební místnosti otevřeny do 18 hodin. Zúčastnit se mohou všechny nezletilé osoby s bydlištěm v Německu. Výsledky se zadávají do softwaru a hromadně se zveřejňují.
Ve volbách do Spolkového sněmu by vyhráli Zelení
Ve volbách U18 bylo na 1699 volebních místech odevzdáno přes 260.000 hlasů. V pondělí 20. září pak byly oznámeny výsledky. Podle dětí a mladistvých by volby do Spolkového sněmu s 21 % vyhrála strana Zelených, následovaná sociálními demokraty, kteří získali 19,2 %. Za nimi se s 16,9 % umístila CDU/CSU. FDP získala 12 % a Levice 7,5. Do parlamentu by se ještě dostala AfD s 5,8 % a Strana pro ochranu zvířat s 5,6 %.
Disproporce ovšem panují na úrovni spolkových zemí. V Bavorsku vyhrála CSU s dvěma procentními body před Zelenými. V Duryňsku a Sasku vyhrála AfD, zatímco Zelení získali nejvíce hlasů v Bádensko-Württembersku, Hesensku, Severním Porýní-Vestfálsku, Meklenbursku-Předním Pomořansku, Hamburku a s náskokem osmi procentních bodů v Berlíně. Sociální demokracie SPD bodovala v Porýní-Falcku, Dolním Sasku, Šlesvicko-Holštýnsku, Brémách a Braniborsku. CDU získala nejvíce hlasů pouze v Sasku-Anhaltsku.
Už v r. 2019 bylo více než 80.000 postižených s opatrovnictvím v plném rozsahu přiznáno volební právo, neboť jeho zákaz klasifikoval Spolkový ústavní soud jako protiústavní. Nadále nesmí volit osoby, jimž volební právo odebral soud, což je možné např. za vlastizradu nebo volební podvod. Pro snížení hranice volebního práva na 16 let by v případě hlasování ve Spolkovém sněmu byly SPD, FDP, Zelení a Levice, proti pak Unie CDU/CSU a AfD.
Dá se tedy říci, že ve volebním roce 2021 platí v Německu inkluzivní volební právo pro všechny občany, kromě mladistvých. Všichni ostatní si to budou moci 26. září poprvé společně ozkoušet.