Obří expedice Mosaic skončila již před několika měsíci, nyní byly představeny první výsledky. A ty nevěstí nic dobrého. Globální oteplování postupuje obrovským tempem, v Arktidě je příliš málo ledu. Vedoucí výpravy označil postoje v Německu jasnými slovy.
Výzkumné plavidlo Polarstern (Polárka) vyplulo do Arktidy z německého Bremerhavenu na podzim r. 2019. Během deseti měsíců nasbíralo více dat než kdykoli předtím. Osm měsíců po skončení historické mise vyzval vedoucí expedice Markus Rex k široké společenské podpoře pro dosažení klimatických cílů. Cíle německé vlády v oblasti klimatu jsou „přiměřené a dobré“, uvedl Rex na prvním průběžném hodnocení v Berlíně. „Nyní jde o to, abychom pro konkrétní opatření získali také většinu společnosti.“
Politika a společnost jsou v Německu „stále ještě hodně pozadu“ a „příliš pomalé“. Pro podporu klimatické koncepce jsou zapotřebí společenské většiny, míní Rex. Polárník z Institutu Alfreda Wegenera vedl na lodi Polarstern na severním pólu roční mezinárodní expedici Mosaic, která skončila v říjnu.
Na výpravě bylo nasbíráno více než 150 terabajtů dat a několik desítek tisíc vzorků. Rex uvedl, že se přitom jedná o data „nebývalého rozsahu“, která nyní analyzuje několik stovek vědců po celém světě. „Z naměřených dat právě skládáme kousek po kousku naše znalosti o arktickém klimatickém systému.“
Tak málo a tak tenkého ledu, jako nikdy předtím
Vědci dospěli k zajímavým, ale také k velmi „znepokojivým zjištěním“. Během expedice na jaře 2020 ustupoval arktický led rychleji než kdykoli předtím. To vedlo k tomu, že se led na podzim uzavíral mnohem později a období bez ledu v létě bylo delší. „Dlouhé období bez ledu v létě umožnilo oceánu absorbovat a uložit velké množství tepla“, řekl Rex. V zimě bylo také „téměř trvale o deset stupňů Celsia tepleji“ než během předchozích expedic, uvedl. Led je rovněž pouhou polovinu tak silný než před téměř 130 lety.
Rex varoval, že se blíží bod zlomu, který nenapravitelně povede k zániku letního mořského ledu v Arktidě. To by mohlo vyvolat celou řetězový efekt, v jehož průběhu by došlo k dalším zlomovým událostem, „které by mohly globální oteplování ještě více urychlit“.
Spolková ministryně pro výzkum Anja Karliczeková (CDU) proto znovu zdůraznila, že je nutné nejen zpřísnit klimatické cíle, Německo se nyní má stát klimaticky neutrálním do roku 2045. V budoucnu by bylo také důležité „absorbovat masivně CO2 z atmosféry“. Proto je třeba podporovat a rozšiřovat v této oblasti výzkum.
Podle ministryně Karliczekové je co dohánět
Podle Karliczekové výprava lodi Polarstern ukazuje „historický význam této jedinečné expedice“. Ještě nikdy předtím nebylo shromážděno tolik údajů o klimatické situaci v Arktidě. První zjištění, která představil Institut Alfreda Wegenera, jasně ukázala, „jak vážná je situace a jak velká je potřeba jednat“.
Během logisticky nesmírně náročné expedice plulo výzkumné plavidlo Polarstern rok Arktidou, unášené ledovou krou, aby mohlo provádět i v zimě výzkum na severním pólu. Pomocí měřicích a výzkumných stanic shromáždila posádka bezprostředně na polárním ledu obrovské množství dat, která nyní budou postupně vyhodnocována a měla by umožnit lepší poznání klimaticky významných environmentálních procesů na severním pólu.
Všechny články o globální změně klimatu a ekologii najdete ve zvláštní rubrice.