Předseda německých mladých socialistů (JUSOS) Kevin Kühnert vystihl jeden ze současných problémů, myslí si top ekonom Marcel Fratzscher. Ale „demokratický socialismus“ je zcestným řešením. Přesto je však nutné s vadami sociálního tržního hospodářství bojovat.
Marcel Fratzscher, šéf Německého institutu pro výzkum hospodářství (DIW) považuje trh s byty za důkaz „excesů“ sociálního tržního hospodářství a vyzval politiky k rozsáhlým reformám. 48letý špičkový ekonom po kontroverzních prohlášeních předsedy JUSOS Kevina Kühnerta tiskové agentuře DPA řekl: „Sociální tržní hospodářství nefunguje tak, jak by mělo. Nesdílím Kühnertův názor, že potřebujeme socialistické tržní hospodářství. Když se ale podíváme na diskuzi o nájmech a trhu s byty, vidíme v sociálním tržním hospodářství hodně mezer.“
Některé agentury s nemovitostmi v uplynulých pěti letech téměř zdvojnásobily své ceny, bez toho, aby pro to cokoliv udělaly, dodal Fratzscher. „Pokud jsou nájemníci vypovězeni nebo vystaveni nátlaku, aby platili přemrštěné ceny, pak se něco pokazilo.“
„Máme správný model“
Kühnert, předseda mládežnické organizace SPD, se v rozhovoru pro týdeník Die Zeit vyjádřil k tématu socialismu a zasadil se za kolektivizaci „demokratickou cestou“ velkých podniků, jako např. BMW. Navíc podle něj není legitimní vlastnit kromě svého bytu další nemovitosti. Kühnertova prohlášení vyvolala značnou kritiku.
„Pro zaměstnance německých firem už není SPD volitelná“, prohlásil například předseda podnikové rady BMW Manfred Schoch v ekonomickém magazínu Wirtschaftswoche. Předseda celopodnikové rady Daimleru Michael Brecht řekl v deníku Bild: „Sdílím názor, že je SPD pro zaměstnance stále obtížněji volitelná.“
Podle Fratzscherova pohledu je sociální tržní hospodářství úspěšným příběhem a důvodem německého hospodářského zázraku po Druhé světové válce. „Máme správný model“, uvedl. „Problém je, že stát tržní hospodářství dlouho špatně reguloval.“ Začalo to bankami: „Propadli jsme dojmu, že ví, co dělají. Banky pak podstoupily rizika, která nakonec zaplatili daňoví poplatníci.“
„Zvyšující se riziko chudoby navzdory růstu ekonomiky“
Politici musí udělat své domácí úkoly, požaduje ekonom. „Konkrétně to znamená regulaci, lepší kontrolu a lepší pravidla.“ Kevin Kühnert má právo poukázat na vzrůstající sociální a politickou polarizaci. „Rostoucí nájmy ve velkých městech pro lidi s nízkými příjmy jsou jedním z těchto aspektů.“
Kromě toho kritizoval Fratzscher nezvykle vysoký počet osob, pobírajících minimální mzdu. „Existuje zvyšující se riziko chudoby – navzdory růstu ekonomiky v posledních letech. To je paradox.“ Růst k mnohým lidem nedorazil, sociální komponenta sociálního tržního hospodářství byla upozaděna. Ekonom požaduje: „Potřebujeme větší rovnost šancí. Musíme se postarat o to, aby bylo opět uzavíráno více pracovních smluv s tarifní dohodou. Musí být zásadně reformován daňový systém. Mzdy za práci jsou v Německu nezvykle vysoce zdaněny – daně z jmění jsou oproti tomu nezvykle nízké.“