V neděli Donald Trump poprvé přiznal, že během hojně citovaného „Trump Tower meetingu“ svého syna Donalda jr. se zástupci Kremlu šlo o získání informací na svou demokratickou konkurentku Hillary Clintonovou. To představuje zásadní obrat v aféře kolem ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb.
Trump doslova napsal: „Meeting se uskutečnil, abychom získali informace o naší konkurentce (…).“
Fake News reporting, a complete fabrication, that I am concerned about the meeting my wonderful son, Donald, had in Trump Tower. This was a meeting to get information on an opponent, totally legal and done all the time in politics – and it went nowhere. I did not know about it!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 5, 2018
To je výbušná věta číslo 1.
Trump dále pokračuje: „To je zcela legální a tak se to v politice dělá. Setkání nikam nevedlo. Nevěděl jsem o něm!“
Ještě v červenci minulého roku Trump junior tvrdil, že během setkání se zástupci Kremlu v r. 2016, kterého se zúčastnil i Trumpův zeť Jared Kushner a bývalý Trumpův volební manažer Paul Manafort, šlo především o „adopci ruských dětí“.
Byla to lež, která krátce na to vyšla najevo, když sám Trumpův syn Donald junior zveřejnil na internetu své e-maily týkající se setkání. Samotného Trumpa se ale záležitost nedotkla.
Nyní by tato lež mohla získat na brisanci. Lživé vyjádření totiž svému synovi nejspíš diktoval samotný americký prezident. To v neděli přiznal Trumpův právník Jay Sekulow, čímž se dostáváme k výbušné větě číslo 2.
Proto se nyní v USA znovu mluví o termínu „impeachment„, česky: zbavení úřadu.
O co jde?
Podle článku 2 americké ústavy musí být prezident zbaven úřadu, pokud se dopustil zrady, uplácení nebo jiných těžkých zločinů nebo přestupků. Jak jsou v tomto případě „přestupky“ definovány, je věcí výkladu.
Již dlouho se spekuluje o tom, jestli Trump v ruské aféře něco řekl nebo udělal, co by k takovému řízení ospravedlňovalo.
Jak impeachment funguje:
Návrh na impeachment podává Sněmovna reprezentantů. Jakmile se pro něj jakýkoliv poslanec oficiálně vysloví, musí plénum hlasovat, zda má být prezident zbaven úřadu. Pokud je pro nadpoloviční většina poslanců, bude případ projednáván v Senátu.
Aby mohl být prezident zbaven úřadu, musí návrh v Senátu získat dvoutřetinovou většinu. Protože má v současné době v Senátu většinu Republikánská strana, muselo by se k 46 demokratickým senátorům v hlasování proti Trumpovi přidat i 22 republikánů.
Jakou roli hraje právník Sekulow?
Před rokem Sekulow tvrdil, že Trump nemá s prohlášením svého syna v New York Times o údajných rozhovorech o adopci nic společného.
Pres. Trump's attorney Jay Sekulow on previously denying that the president was involved in putting out a statement on the Trump Tower meeting: "I had bad information at that time and made a mistake in my statement … over time facts develop" https://t.co/GlcWTIu29g #ThisWeek pic.twitter.com/rLLHMmOs2K
— ABC News Politics (@ABCPolitics) August 5, 2018
Nyní však přiznal, že měl špatné informace: „Fakta se čas od času vyvíjejí“, zní právníkova chabá výmluva v rozhovoru pro americkou televizní stanici ABC.
To by znamenalo, že Trump svému právníkovi, když mu v červenci 2017 sdělil, že s vyjádřením nemá nic společného, lhal.
Stačí na zbavení úřadu?
Fakta, která jsou nyní známa, jsou následující:
- Trumpův tým se v r. 2016 setkal s ruskými zástupci, aby získal kompromitující materiály na demokratickou protikandidátku Hillary Clintonovou.
- Trump v létě 2017 svému synovi nadiktoval lživé vyjádření, týkající se tohoto setkání.
- Svému právníkovi poté, co vyšlo najevo, že je prohlášení nepravdivé, sdělil, že s ním nemá nic společného.
- Sekulow tuto lež šířil v americké televizi.
A dál?
O tom, jak tuto situaci vyhodnotit, se nyní vedou vášnivé debaty. Jak je těžké tuto otázku zodpovědět, se stává jasnější při pohledu na jednoho muže: tím je Trumpova nominace na soudce Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh.
V r. 1998 vyšetřoval Kavanaugh amerického prezidenta Billa Clintona. Tehdy šlo o aféru Lewinská, tedy o Clintonův sexuální vztah k praktikantce Monice Lewinské.
Kavanaugh tehdy Clintona vinil především z jedné věci: že povzbuzováním svědkyně ke lhaní bránil justici ve vyšetřování a tím obelhával i veřejnost.
V tzv. „Starr reportu“ Kavanaugh líčil, jak Clinton v hovorech se spolupracovníky o svém vztahu k Lewinské lhal, v naději, že je Lewinská bude před Velkou porotou opakovat.
V důsledku toho bylo proti Clintonovi zahájeno řízení na zbavení úřadu, které Clinton přestál a ve funkci amerického prezidenta tak zůstal. Podobné obvinění lze nyní vznést i proti Trumpovi, myslí si americký magazín Slate.
Stahuje se nyní smyčka?
Kavanaugh brzy nebude vyšetřovatelem, ale nejvyšším soudcem.
A jeho pohled se změnil. V minulosti přiznal chyby v případu Clinton a vyslovil se pro to, aby byla prezidentovi přiznána ochrana, téměř se blížící imunitě proti kriminálním vyšetřováním.
Kavanaugh by se brzy mohl pokusit zabránit tomu, aby zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller osobně vyšetřoval a sbíral důkazy na Trumpa, které by stačily na impeachment.
Sečteno a podtrženo
Trump lhal. Nejen veřejnosti, ale údajně také svému vlastnímu právníkovi. Pletky s Ruskem jsou jisté, jako nikdy předtím. Přesto se nad rozhodující větou tyčí otazník: stačí to k vyhnání Trumpa z úřadu?