Maďarská vláda si myslí, že je ohrožena bezpečnost země. Lidmi, pomáhajícími uprchlíkům. Těm nyní hrozí vazba, mezi nimi jsou také spolupracovníci nadace amerického miliardáře Sorose.
Od nynějška hrozí osobám, pomáhající uprchlíkům, vězení. Maďarský parlament odhlasoval většinově 160 ku 18 hlasům zákon, který předpokládá až 1 rok vězení pro ty, kdo bez zvláštního povolení pomáhají uprchlíkům podávat žádosti o azyl, nebo ilegálně přicestovaným migrantům pomáhají zůstat v Maďarsku. Zároveň byla dvoutřetinovou parlamentní většinou vládní pravicově-konzervativní strany Fidesz prosazena změna ústavy, podle které se nadále v Maďarsku nesmí usazovat „cizí populace“. Pro změnu hlasovalo 159 poslanců, proti jich bylo 5. Stranu Fidesz Viktora Orbána podpořila nacionalistická strana Jobbik.
S odkazem na amerického miliardáře maďarského původu George Sorose označovaný „Stop Soros zákon“ oznámila vláda pravicově-populistického předsedy Viktora Orbána již před několika měsíci. Odůvodnila ho bezpečnostními zájmy.
Kriminalizace humanitárních pracovníků
Maďarská vláda považuje Sorose za nepřítele. Jeho mezinárodně činná nadace Open Society Foundation podporuje mimo jiné několik občanskoprávních hnutí v Maďarsku. Orbán Sorose obviňuje, že prostřednictvím svých organizací podporuje masové přistěhovalectví do Evropské unie. Nadace před nedávnem oznámila, že po silném tlaku, který na ní byl v Maďarsku vyvíjen, zemi opouští a stěhuje se do Berlína.
Maďarské organizace pomáhající uprchlíkům se o novém zákonu vyjádřily s obavami. Obávají se kriminalizace jejich práce. Lidskoprávní organizace Amnesty International hovoří o zásadním útoku na lidskoprávní zásady EU. Pomocníci tak jsou systematicky stigmatizováni a je jim bráněno vykonávat svou práci, prohlásila evropská expertka Amnesty Deutschland, Janine Uhlmannsiek.“Je hořkou ironií, že Maďarsko zákon schválilo zrovna na Světový den uprchlíků.“
Nadále existuje vládní plán humanitární organizace zatížit zvláštní daní ve výši 25 % na finační pomoc, obdrženou ze zahraničí. Zvláštní daň už byla v původním návrhu nyní schváleného „anti-NGO“ balíčku zákonů. Po hlasité kritice ze zahraničí – i od německé CDU a z právních expertů sestávající Benátské komise Rady Evropy – vláda z návrhu kárnou daň stáhla.