V pondělí jednala německá kancléřka Merkelová s francouzským prezidentem Macronem na zámku Meseberg o otázkách migrace a hospodářských otázkách EU. Výsledkem tříhodinové schůzky bylo, že Francie přijme z Německa zpět uprchlíky, kteří se již zaregistrovali ve Francii a Německo bude souhlasit s rozpočtem eurozóny.
Evropská jednota, suverenita a solidarita: to jsou signály, které chtěli spolková kancléřka Angela Merkelová a její host, francouzský prezident Emmanuel Macron, vyslat ze zámku Meseberg celé Evropě a světu.
Merkelová a Macron si toho předsevzali hodně – nejednali o žádných menších věcech, než o posílení společné zahraniční a obranné politiky, o otázkách konkurenceschopnosti a výzkumu, jakožto o dvou obzvlášť ožehavých tématech: o reformě hospodářské a měnové unie a společné azylové politice. Právě v otázce migrační politiky stojí Merkelová na domácí scéně pod tlakem.
Boj proti příčinám migrace
V Mesebergu se Merkelová s Macronem domluvili na lepší ochraně vnějších evropských hranic. Kromě toho se má účinněji bojovat s příčinami migrace, stejně jako s převaděčstvím.
Merkelová prohlásila: „To na jednu stranu znamená mírovou práci v regionech zmítaných občanskou válkou, jako např. v Sýrii, ale třeba také na Ukrajině, v minském procesu. Na druhé straně to znamená rozvojovou pomoc pro africké země. Jsme pro to, abychom postupovali koordinovaně, nejlépe samozřejmě celoevropsky.“
Macron s pohledem na uprchlickou politiku požadoval, aby Evropská unie více jednala se zástupci zemí původu migrantů a tranzitních zemí a uzavřela s nimi příslušné dohody, například také s Libyí. Macron se přimluvil za evropskou azylovou agenturu, která by harmonizovala azylové právo uvnitř Evropské unie.
S pohledem na posílení Frontexu zmínil Macron až 10.000 nových zaměstnanců. Podle francouzského prezidenta jsou myslitelná i uprchlická centra mimo území Evropské unie. „Jsme rozhodnuti postupovat na evropské úrovni koordinovaně, tedy se všemi 28 členskými zeměmi.“
Rozvoj záchranného deštníku
Společné zájmy deklarovali Macron s Merkelovou i v záměru stabilizovat euro a reformovat záchranný deštník ESM (Evropský stabilizační mechanismus). Berlín a Paříž se tedy spolu zasazují o vytvoření samostatného rozpočtu eurozóny, řekla Merkelová, a to od r. 2021.
Merkelová dodala: „Jde o to, aby se ESM vyvinul směrem k evropskému měnovému fondu, abychom zavedli dodatečný nástroj zajišťující stabilizaci krátkodobých výkyvů a problémů s likviditou jednotlivých členských zemí. Zasazujeme se pro to, aby tento rozpočet eurozóny sloužil k posílení investic.“
Jedná se o kompromis, protože Merkelová chce v každém případě zabránit „transferové unii“ s Německem jako plátcem. Francie tlačila na vlastní rozpočet eurozóny, aby mohla pomoci zemím, nacházejícím se v krizové situaci. Pro začátek se ale Macron zdá být spokojený. Evropská unie otevírá mesebergským rozhodnutím novou kapitolu společné měny.
Z braniborského zámku Meseberg, domu pro hosty Spolkové republiky Německo, by vůbec měly vycházet signály – nyní především ten, že údržba tolik vzývaného francouzsko-německého motoru byla úspěšná. A že motor také šlape, což by se mělo nejpozději ukázat na setkání zemí Evropské unie koncem června.
Vytvořeno z materiálů ZDF (video) a ARD (text).