Situace v Polsku je daleko nebezpečnější než brexit

Situace v Polsku je daleko nebezpečnější než brexit

Co se v současné době odehrává v Polsku, je pro Evropskou unii nebezpečnější než brexit, myslí si korespondentka ARD Annette Dittertová v rozhovoru pro Tagesschau. Během natáčení reportáže o Polsku si všímá paralel k Rusku. Rozhovor vedl Günter Marks.

Tagesschau.de: EU polské vládě vyčítá demontáž právního státu a zahájila proto řízení podle článku 7, které by v konečném důsledku mohlo dokonce znamenat odebrání hlasovacího práva v Evropské unii. Právě jste pod titulem „Kam směřuje Polsko? Země, která se odvrací od Evropy“ natočila nový film o politické situaci v Polsku. Jak zní vaše odpověď?

Annette Dittertová: Směřuje pryč od liberální demokracie. To, k čemu v současné době v Polsku dochází, je pro Evropskou unii daleko nebezpečnější než například brexit. Proto je také důrazná reakce Bruselu zcela přiměřená. Na rozdíl od Britů chce totiž polská vláda v Unii setrvat. Pokud by v této politice pokračovala, mohlo by to společenství zničit zevnitř. Polsko by podkopalo principy a hodnoty EU. Pokud se politický systém ve Varšavě zvrátí a vláda bude dál kráčet směrem k autoritářskému režimu – jak je tomu už nyní v Maďarsku – má to velký význam pro Evropu i pro Německo. Mnoho Poláků, obzvlášť těch z opozice, mi během natáčení říkalo: „Směřujeme k Rusku. To, co se zde odehrává, je jen menší kopie toho, co v Rusku dělá Putin.“

Slovník z dob nacismu

Tagesschau.de: Svým prvním filmem z ledna tohoto roku o nacionalistických náladách v Polsku jste přispěla k tomu, že byl odvolán tehdejší polský viceprezident v Evropském parlamentu (EP) Ryszard Czarnecki. Ten označil protagonistku vašeho filmu, opoziční političku a poslankyni EP po její kritice polské vlády za vlastizrádkyni.

Dittertová: Nejen za vlastizrádkyni. Označil ji za „schmalzownika“. To je výraz, kterým byli během 2. světové války označováni Poláci, kteří udávali Židy nacistům. Je to tedy ještě daleko horší než obvinění z vlastizrady, v konečném důsledku to totiž znamená „vrah Židů“. Napadnout takovým způsobem europoslankyni jen proto, že poskytla kritický rozhovor německé televizi, není v souladu s principy EU. Evropský parlament se proto shodl, že takový člověk nemůže nadále reprezentovat Evropskou unii a z odvolal ho z funkce.

Německo jako obraz nepřítele

Tagesschau.de: Jak v této souvislosti probíhají práce na vaší nové reportáži?

Dittertová: Samozřejmě to práci neusnadnilo. Již předtím bylo hodně těžké dostat partnery k rozhovorům před kameru. Německo a především německá televize je ve veřejném povědomí důsledkem protiněmecké propagandy provládních médií opět jednou implantována jako obraz nepřítele, že jsme to neustále cítili už i během našeho prvního natáčení. Když jsme ohlásili, že chceme natočit rozhovor pro německou televizi, neměla jak opozice, tak i přívrženci vládní strany PiS většinou čas. Když se například jednalo o školáky, kteří se angažovali pro opozici, otevřeně nám přiznali, že mají strach s námi mluvit.

Výhrůžky aktérce reportáže

Tagesschau.de: S jakými reakcemi na váš nový dokument nyní počítáte?

Dittertová: Myslím si, že podobný „shitstorm“, který byl posledně hodně podpořen Czarneckisovými prohlášeními, může opět nastat. Už poprvé to na mě působilo hodně organizovaně. Na Twitteru a Facebooku byly vyvolány určité vlny, u kterých bylo vidět, že se nejedná jen o projevy soukromého názoru běžných uživatelů. Pro mě to tehdy bylo nepříjemné, ale i hodně překvapivé, daleko tvrději to však zasáhlo naši protagonistku Lisu Thunovou. Během natáčení současné reportáže jsme se opět potkali. Řekla nám, že se nechce nechat zastrašit. Nadále si stojí za svým názorem, že by Evropská unie mělo po Polsku tvrdě vyžadovat dodržování principů právního státu. V novém filmu to ještě jednou zdůraznila. Jistě to opět způsobí nevoli v provládních médiích.

Tagesschau.de: To je odvážné. Je to pro ni také nebezpečné?

Dittertová: Neřekla bych, že to je nebezpečné, i když obdržela již silné výhrůžky. V Bruselu trval Evropský parlament na tom, aby její kancelář střežila bezpečnostní služba. Sama říká, že to v Polsku nechce. Je to koneckonců i její země.

Proti sňatku pro všechny a proti interrupci

Tagesschau.de: Co vůbec polská vláda chce?

Dittertová: Polský muž číslo jedna Jaroslaw Kaczynski sice není voleným zástupcem, ale jako šéf vládní strany tahá za nitky z povzdálí. Je to v podstatě populista, který se snaží za sebou sjednotit masy tím, že jim vypráví, že je dnes Polsko opět ohroženo nepřáteli. Za nepřítele označují provládní média především západní Evropu, Brusel a Německo. Zajímavé je, že jím už není tolik jako dříve Rusko. To mě hodně překvapilo.

Tagesschau.de: A co chce Kaczynski?

Dittertová: Kaczynski je jedním z tradičních polských katolíků, kteří mají pocit, že je liberální západní Evropa příliš dekadentní, že Brusel jde příliš daleko a že Polsko v tomto svazku ztrácí své hodnoty a národní identitu. Sňatky homosexuálů, potraty – myslím si, že vše co se příčí tradičním katolickým postojům, je pro něj osobně noční můrou.

Polsko je největším příjemcem unijních peněz

Tagesschau.de: Nakolik tento hodnotový konzervatismus odráží nálady ve společnosti?

Dittertová: Společenská nálada byla vlastně vždycky hodně proevropská. A to se dodnes příliš nezměnilo. Přesto je tato neustálá propaganda, především ve státem řízené televizi, všudypřítomná. A nevím, jestli se to jednoho dne nevsákne do hlav Poláků.

Tagesschau.de: Co Polsko od členství v EU očekává?

Dittertová: To je vlastně jádro celého dilematu. Polsko je největším příjemcem v Evropské unii. Žádná jiná země neprofitovala z EU tolik jako Polsko. Proč Kaczynski to vše riskuje? Otázkou je, jestli to Polákům do příštích voleb na podzim příštího roku dojde, nebo jesti zvolí PiS ještě jednou. Pokud bude vládní strana na podzim r. 2019 ještě jednou zvolena, pak považuji demokratický experiment v Polsku nejen za ohrožený, ale mohlo by se dokonce vydat maďarským směrem. Pokud PiS vyhraje další volby a bude pokračovat v přeměně právního státu na autoritářský režim, pak pro demokracii v Polsku vidím malou naději. Proto budou nastávající parlamentní volby důležitým mezníkem, který rozhodne o dalším osudu země.

Celou reportáž pořadu Weltspigel Extra „Kam směřuje Polsko“ (Wohin treibt Polen) můžete zhlédnout na stránkách ARD (německy). Byla odvysílána 22. května 2018 v 22:45 na prvním programu německé veřejnoprávní televizní stanice ARD.


Annette DittertováAnnette Dittertová pracuje pro ARD již více než 25 let. Z toho 15 let jako korespondentka, nejprve v Polsku a New Yorku, potom v Londýně. Naposledy vzbudila velký ohlas svou reportáží „Polsko před zkouškou – Žena bojuje za svou zem“ (Polen vor der Zerreißprobe – Eine Frau kämpft um ihr Land).