Populisté s oblibou zneužívají výdajové paušály Europarlamentu

Bližší košile než kabát

Populisté s oblibou zneužívají výdajové paušály Europarlamentu

Šampaňské, drahá jídla, nákladné dárky: z kontroly výdajů EU vyplývá, že pravicoví populisté byli obzvlášť rozhazovační. Nejen že utráceli mnoho peněz, ale zároveň ignorovali výdajová pravidla.

Extrémně pravicoví politikové v Evropském parlamentu (EP) s oblibou brojí proti plýtvání penězi Evropskou unií, to jim ale zřejmě vůbec nebrání v opulentním hodování za peníze evropských daňových poplatníků. Šampaňské, gurmánská menu a drahé vánoční dárky spolupracovníkům – kvůli tomu vystřelily náklady frakce „Evropa národů a svobody“ (ENF) pro rok 2016 do výšky, jak vyplývá z kontroly rozpočtového výboru Evropského parlamentu.

Frakce ENF obdržela v r. 2016 z evropské pokladny více než 427.000 euro neoprávněně, uvádí zpráva kontrolního grémia. Výbor doporučuje parlamentu, aby požadoval vyrovnání této sumy.

Míč je nyní na straně prezidenta Evropského parlamentu Antonia Tajaniho a jeho 14 zástupců. Podle údajů mluvčí EP se budou tématem zabývat v pondělí večer na úvod plenárního zasedání ve Štrasburku.

Za normálních okolností se prezidium řídí doporučením Hospodářského kontrolního výboru. Z toho lze vycházet i v tomto případě. Obzvlášť když výdaje pravicových populistů byly kritizovány i externími auditory, kteří každoročně kontrolují výdaje všech osmi politických frakcí.

Podle zprávy parlamentního výboru zkonzumovala se svými 34 členy nejmenší frakce – ke které patří i poslanci francouzské Front National, v Rakousku vládnoucí FPÖ, Strany pro svobodu (PVV) Holanďana Geerta Wilderse, jakožto i jediný Němec, bývalý politik AfD Marcus Pretzel – celých 234 lahví šampaňského, některá z nich s cenovkou 81 euro.

Frakcím je přidělován paušál na účetní rok

Kromě toho nárokovala frakce několik menu v hodnotě 400 euro na osobu. Dále 110 vánočních dárků pro spolupracovníky frakce v hodnotě 100 euro za dárek. Takové výdaje jsou „nepřijatelné“, sdělila předsedkyně hospodářského kontrolního výboru Ingeborg Gräßleová (CDU). Nejsou „ani rozumné, ani v souladu se zásadami solidního finančního managementu“.

Evropský parlament vyplácí frakcím na účetní rok paušální sumu, která se odvíjí od počtu jejích členů. Mají tak být pokryty náklady na personál, překladatele, kancelářské potřeby, telefony a internet nebo vzdělávání. Frakce však mohou odečíst i pohoštění svých členů a hostů, pozvané na konference a meetingy, pokud je to nutné pro jejich politickou práci.

Platí ovšem přísná pravidla, například povinnost vypisovat veřejné soutěže a zkoumání několika nabídek pro akce, které stojí více než 15.000 euro.

Tyto požadavky byly extrémně pravicovou frakcí několikrát porušeny, vytýká jí kontrolní výbor. Jde přitom o výdaje ve výši 388.000 euro a navíc o diety ve výši téměř 39.000 euro, které nejsou nijak doloženy.

Spolupředseda frakce ENF Nicolas Bay výtky odmítá. Jeho frakce prý předpisy v žádném případě „úmyslně neporušila“. Problém údajně leží v „interpretaci pravidel pro veřejné zakázky“.

Je otázkou, zda takové výmluvy v presidiu padnou na úrodnou půdu. Pokud se bude Tajani se svými zástupci držet doporučení Hospodářského výboru, museli by si populisté utáhnout opasky. Požadovaná suma by jim totiž byla odečtena z budoucích plateb.