Vyhoštěním diplomatů se pouze oživuje neefektivní rituál z dob studené války. Západ by přitom mohl trefit Putina na opravdu citlivém místě, myslí si komentátor švýcarského deníku Tages-Anzeiger.
Rozhodnost, s jakou se evropští partneři po útoku nervovým plynem v Salisbury postavili na stranu Britů, je na první pohled působivou demonstrací solidarity. 14 zemí Evropské unie, stejně jako USA, Kanada a Ukrajina vypoví v příštích dnech ruské diplomaty.
Jistě, pro Brity je to vítaným znamením, že v tom navzdory brexitu nejsou sami. Koordinovaná akce ale není o moc víc než aktivismus. Vladimíra Putina vyhoštění určitě nepřiměje ke změně svých stanovisek. Oplatí stejnou mincí a i on vykáže západní diplomaty z Ruska.
Jde o nové vydání jednoho z rituálů s omezeným rizikem ještě z dob studené války. Dialogu to nemusí uškodit, protože mnoho z Rusů, kteří nyní budou posláni domů, budou patřit k velké armádě tajných agentů s diplomatickým pasem. Vyhoštění nic nestojí, ale také nic nepřinese.
Symbolický akt vypovězení diplomatů lze chápat i jako špatně pochopenou solidaritu. V moci Britů byla i realizace takových kroků, které by Vladimíra Putina a jeho podporovatele zasáhly opravdu bolestně. Koneckonců je Londýn považován za Eldorádo oligarchů a politiků z okolí ruského prezidenta.
Není žádným tajemstvím, že se v „Moskvě nad Temží“ již léta a ve velkém perou ruské peníze, které jsou ukládány do extrémně drahých nemovitostí. Britská City je k tomu díky napojeným daňovým rájům obzvlášť vhodná. Vydáním dluhopisů, o které si investoři rvali ruce, toho nedávno opět využil ruský stát.
Skuteční přátelé by britskou vládu v reakci na útok bojovým plynem tlačili do toho, aby konečně uklidila v bažině oligarchů s jejich privilegovanými investorskými vízy a penězi pochybného původu. To by na dvoře Vladimíra Putina aspoň vzbudilo více rozruchu než symbolické vypovězení diplomatů.