NATO chce posílit přítomnost vojsk ve východní Evropě a zároveň pokračovat v dialogu s Ruskem. Bývalý předseda vojenského výboru NATO, Klaus Naumann, považuje tento postup za správný. „Rusku, které porušuje zákony a mění hranice, je třeba vyjasnit, že to takhle dál nejde“, prohlásil generál ve výslužbě v rozhlasové stanici Deutschlandfunk. Naumann poukázal na válku na Ukrajině a anexi Krymu. Rusko označilo Západ za hrozbu a považuje NATO za protivníka, zdůraznil generál ve výslužbě. Žádné cvičení NATO nemá ani vzdáleně charakter ruských manévrů. Rusové například trénovali obsazení polského hlavního města Varšavy. Severoatlantické společenství oproti tomu sází na rovnováhu mezi dialogem a odstrašením. Celý rozhovor redaktora Martina Zagatty s Klausem Naumannem vyšel na webových stránkách stanice DLF.
Martin Zagatta: Generální tajemník NATO nyní hovoří o největším budování kolektivní obrany od studené války. Moskva to považuje za provokaci a oznámila protiopatření, vojenskou odpověď, jak doslova říká. Nová spirála zbrojení zní hrozivě a o tomto vývoji se nyní budu bavit s bývalým generálem Klausem Naumannem, který předsedal i vojenskému výboru NATO. Dobré ráno, pane Naumanne!
Klaus Naumann: Dobré jitro, pane Zagatto!
Zagatta: Pane Naumanne, předseda Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger dokonce varuje před vyhrocením, které by mohlo skončit válkou mezi NATO a Ruskem. Za jak vážný současný vývoj považujete, jaké starosti vám dnes ráno působí?
Naumann: Já považuji odhad Wolfganga Ischingera, kterého si velmi vážím, přece jen za poněkud přehnaný. Platil by, pokud by na opatření jedné strany následovala pouze protiopatření druhé strany a mezitím neprobíhal žádný dialog. To ale není náš případ. NATO včera přijalo rozhodnutí, které je celkově vyvážené, rozumné a defenzivní a zároveň již na příští týden svolalo radu mezi NATO a Ruskem, během které chce všechny tyto otázky osvětlit. Co se nyní musí udělat, je Rusku, které porušuje zákony a násilně mění hranice, dát jasně najevo, že to takhle dál nejde a žádné další prohřešky tohoto druhu nebudou tolerovány. Nesmíme nikdy zapomenout, kdo je tady původcem. Hranice byly jednostranně a násilím narušeny pouze Ruskem – to je jasným porušením smluv. Porušením dohod stálým členem Rady bezpečnosti, která byla právě v Ukrajině garantem územní celistvosti a které porušilo svou vlastní záruku. Kdo si myslí, že může zaměnit slepici za vejce, ten by si opravdu měl zopakovat domácí úkoly.
Zagatta: Neznamená toto jednoznačné a jasné stanovisko, které popisujete, že nyní NATO přece jen sází více na odstrašení než na dialog?
Naumann: NATO sází na rovnováhu mezi dialogem a odstrašením, ale po dlouhá léta byla složka obranyschopnosti opomíjena, neboť jsme se nechali ukolébat v přesvědčení, že máme v Rusku bezpečnostního partnera, který se na NATO nedívá jako na nepřítele. Bohužel tomu tak již není, což není jen vinou NATO, neboť Rusko klasifikovalo Západ ve své vlastní vojenské strategii jako ohrožení a zařadilo NATO mezi své nepřátele. Myslím si, že bychom o tom měli s Rusy mluvit. NATO i nadále zastává svou základní myšlenku, že nikdy nepoužije zbraně jako první, pouze bude-li napadeno.
Zagatta: Ale i německý ministr zahraničních věcí Steinmeier se nedávno vyjádřil v tom smyslu, že má dojem, jako by NATO řinčelo zbraněmi. Na tom přece něco musí být.
Naumann: Upřímně vám musím říct, že vyjádření našeho ministra zahraničí opravdu nerozumím. Koneckonců seděl u vládního stolu, kde se cvičení, která později a za překroucení faktů označil za řinčení zbraněmi, schválila. Nevím, jestli mu uniklo, jaká cvičení od r. 2013 uskutečnilo Rusko. Ani jedno jediné cvičení NATO nemělo ani vzdáleně charakter ruských manévrů. V Rusku se uskutečnila cvičení s až 65.000 vojáky, během kterých se nacvičovalo obsazení Varšavy. Žádné cvičení NATO nepředpokládá jakékoliv agresivní jednání proti Rusku.
Zagatta: Pane Naumanne, jak si tedy vysvětlujete, že německý ministr zahraničí volil taková slova?
Naumann: To opravdu nevím. Nevím, co do něj vjelo. Chce získat antiamerické hlasy ve volbách, nebo se chce vybarvit jako mírotvůrce? Mně chybí jakékoliv vysvětlení, které by ospravedlňovalo vyjádření tohoto jinak velmi vyváženého a za rozumného platícího muže, který v tomto případě do světa vypustil polemické a realitě zcela odporující bláboly.
Zagatta: Vy si to dokážete těžko vysvětlit, ale podle průzkumů velká většina Němců Steinmeierovy obavy sdílí. Podle těchto průzkumů odmítají navýšení vojenských jednotek ve východní Evropě a chtějí více dialogu a vstřícnost vůči Moskvě. Lze to ignorovat?
Naumann: Ne, vždy když chcete tvořit bezpečnostní politiku, musíte jít s lidmi, ale k tomu právě také patří, že jim ukážete, které skutečnosti vedly k tomu, že se nyní NATO k tomuto kroku rozhodla. Je to řetězec vojenských opatření: cvičení v rozmezí 65 – 115.000 vojáků, oznámení ruského ministra obrany Šojgu z ledna tohoto roku, že uvažuje o reaktivaci 3 divizí v západního vojenského okruhu. To jsou kroky, které naší veřejnosti zřejmě nejsou známy a o tom se v médiích a od vašich kolegů také moc nedozvíme, je nutno dodat.
Zagatta: Tomu nevěřím.
Naumann: Ano, u vás v Deutschlandfunku možná ne, ale pokud se podíváte na celkový mediální obraz, tak zjistíte, že se více píše o tom, jak NATO rozmístí celkem 4.000 vojáků ve 4 zemích, než o tom, co dělalo Rusko v uplynulých letech.
Zagatta: Pane Naumanne, třeba i proto, že Rusku předhazujeme jejich chování na Krymu i na Ukrajině a říkáme, že my postupujeme korektně. Teď se objevují úvahy, že se NATO vůči Rusku zavázalo nerozmístit ve východních spojeneckých zemích žádné trvalé jednotky. Neděláme ale těmi čtyřmi včera ve Varšavě schválenými bataliony právě to, i když se teď mluví o rotaci?
Naumann: Ne, tuto vojenskou část dohod mezi NATO a Ruskem jsem tehdy jako předseda vojenského výboru spoluvyjednával a také v Moskvě objasňoval. Jasně jsme v dohodě řekli, že za současné a předvídatelné bezpečnostní situace nedojde k žádnému trvalému rozmístění jednotek v nových členských zemích. Současná a předvídatelná bezpečnostní situace – to ovlivňuje partner Rusko. Toto partnerství porušilo Rusko, ne my a my jsme řekli, že nedojde k trvalému rozmístění. Nyní dochází k rotaci jednotek, to znamená, že lze toto opatření kdykoliv vzít zpět. V pobaltských zemích a Polsku nedochází k žádnému permanentnímu rozmístění, držíme se dohod mezi NATO a Ruskem a o této interpretaci se budeme příští týden bavit na radě mezi Ruskem a NATO.
Zagatta: Rotace je jasná, ale jednotky se stejně napřed rozmístí, i když se pak jejich personál bude vyměňovat.
Naumann: Budou tam rozmístěny tři měsíce, a mohou…
Zagatta: Pak přijdou jiní.
Naumann: Mohou být kdykoliv, pokud se změní situace, staženy – to je rozdíl oproti trvalému umístění.
Zagatta: Pane Naumanne, mluvili jsme o vyjádřeních německého ministra zahraničních věcí, která se vám nelíbila, na druhé straně Německo přebírá vedení jednoho z batalionů. Je to nová politika, přebírá tím nyní Německo více zodpovědnosti?
Naumann: Ano, Německo přebírá více zodpovědnosti, to je správné a je také nejvyšší čas. Jsme jednou z největších zemí Evropy a léta, nebo dokonce desetiletí jsme byli importéry bezpečnosti prostřednictvím našich spojenců – vzpomínám si na situaci, jaká byla během studené války, zejména na počátku Spolkové republiky Německo. Věřím, že naše deklarace spoluúčasti a její uvádění v praxi není nic jiného než naplnění defenzivního charakteru NATO a závazků, které pro Německo z článku 5 smlouvy o NATO vyplývají.
Zagatta: To byl generál NATO ve výslužbě, pan Klaus Naumann. Srdečně vám děkuji za rozhovor!
Naumann: Bylo mi potěšením, pane Zagatto.