Merkelová přiznala chyby v případu Böhmermann

Kancléřka přiznala chybu v aféře Böhmermann. Vyjádřila lítost nad svým „osobním hodnocením“, čímž mohly vzniknout mylné závěry, píše na svých stránkách německá zpravodajská stanice N24.

Spolková kancléřka Angela Merkelová (CDU) vyslovila politování nad chybou, které se dopustila v kontroverzní při mezi německým satirikem Janem Böhmermannem a tureckým prezidentam Recepem Tayyipem Erdoganem. Své rozhodnutí se svolením k zahájení řízení s Böhmermannem však nadále považuje za správné. „Zlobí se na sebe“ ale za vyjádření, že satirikovu báseň označila za „úmyslně zraňující“, řekla kancléřka během tiskové konference v Berlíně.

Tím mohl vzniknout mylný dojem, že její „osobní hodnocení“ má nějaký vliv, dodala Merkelová. „Zpětně viděno to byla chyba“, přiznala kancléřka. Její vyjádření mohlo svádět k závěrům, že „svoboda názorů a tisku není důležitá“.

Kancléřce však na základních právech záleží. „Tím se řídím při všech jednáních“, zdůraznila kancléřka, která se po tiskové konferenci vydala na další cestu do Turecka, aby tam mimo jiné se zástupci dalších zemí EU navštívila uprchlický tábor poblíž syrských hranic, který je součástí Evropskou unií financovaného projektu. Kritici Merkelové vyčítají, že kvůli dohodě mezi EU a Tureckem padla před Erdoganem na kolena.

„Lidská práva, občanské svobody a svoboda tisku představují nezbytné hodnoty“, zdůraznila Merkelová. „Vyčítám si, že nyní vznikla situace, ve které se někomu může zdát, že jsme se vzdali našich svobod proto, že dáváme přednost dohodě s Tureckem.“ Kancléřka proto využila příležitosti, aby to „jednoznačně zdůraznila“.

Naprostá důvěra v německé soudy

Böhmermann ve své básni na adresu Erdogana použil silnou munici. Ankara poté požadovala trestní stíhání satirika pro urážku zahraničního státníka. Přes odpor koaliční SPD Merkelová nakonec se stíháním udělila nutný souhlas (o začátku celé aféry jsem psal v článku Erdogan a jeho pojetí svobody projevu a o jejím pokračování pak v článcích Erdogan versus Böhmermann: jiný pohled na aféru „kozomrd“ a Stern: Proč se Merkelová v případu Böhmermann rozhodla správně?). Merkelová svůj krok znovu obhajovala: „Rozhodnutí umožňuje, že se nyní případem mohou zabývat německé soudy za plného respektování presumpce neviny.“

Jeho domovská stanice, veřejnoprávní ZDF, moderátora ujistila plnou právní podporou, samotný umělec pak po oznámení rozhodnutí Spolkové vlády ohlásil „malou televizní dovolenou“ a díky vyhrůžkam obdržel policejní ochranu (kterou mezitím již zase nemá). Jak nedávno oznámila např. Die Welt, během své dovolené však Böhmi (jak ho nazývají němečtí fanoušci) příliš nezahálel: svůj rozhlasový pořad „Sanft & Sorgfältig“ (Jemně a pečlivě) přesunul z veřejnoprávní rozhlasové stanice RBB na Spotify.