Konec Západu

Nový světový řád po Trumpově vítězství

Konec Západu
Znovuoživení Západu může být úspěšné pouze tehdy, pokud pochopíme, že téměř všechny problémy jsou také sociálními problémy.
REKLAMA

Disruptivní volební vítězství Donalda Trumpa ukazuje, že liberální demokracie nedokázaly dost obratně utvářet éru poválečného světa.

Jedna éra končí a nová začíná. Nic to nepředznamenává tak jako znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Západ ztratil svou vůdčí sílu, hroutí se společný základ hodnot, který se rozpadá už nějakou dobu. Všude dochází k rozštěpení, ať už mezi národy, nebo ve společnosti samotné. Zaznamenáváme vzestup pravice v Itálii, Francii a Německu. Západ jako blok liberálních demokracií již neexistuje.

Volby v USA: „To by byl opravdu státní převrat“

Západní svět vzkvétal po roce 1945 jako reakce na dva totalitní systémy, nacionální socialismus a stalinismus. Hitlerova říše posloužila jako připomínka, že taková katastrofa se již nikdy nesmí opakovat. Západní státy se na jedné straně cítily ohroženy sovětským impériem za železnou oponou a na druhé straně byly povzbuzovány k vytvoření jeho protipólu. A tím byla právě sociální a liberální demokracie.

Blahobyt pro všechny

Její síla spočívala v zájmu o lidi, o jednotlivce. Prosperita pro všechny díky sociálnímu zrovnoprávnění, větší práva pro ženy nebo homosexuály, faktická absence autoritářských vládních nařízení – to činilo Západ v prvních poválečných desetiletích přitažlivým. Občané si užívali svobody a životní úrovně. Vznikl široký střed, nositel liberální demokracie.

Po éře totalitních ideologií, které byly politickými náboženstvími, následovala fáze racionality, vědou podloženého rozumu. Politika se prováděla s velkou vážností, protože v sázce bylo mnoho: zabránit návratu fašismu a obhájit se vůči Sovětskému svazu.

Liberální demokraté navíc podcenili, jak důležitá zůstala národní myšlenka.

Západní státy se sblížily v NATO. Začalo méně záležet na jednotlivých národech, význam získala spojenectví. Hranice států se staly prostupnými a v některých případech zmizely. Internacionalizace, Evropská unie, kosmopolitismus. Nastala dobrá doba, navzdory některým nedostatkům. Ta nyní bohužel skončila.

Jak mohlo to, co začalo tak slibně, skončit Donaldem Trumpem, narušitelem systému, který dělá politiku prostřednictvím šílenství?

Trumpovi miliardáři sní o pravicové technologické diktatuře

V liberálních demokraciích byl pokrok zpočátku pokrokem sociálním. V určitém okamžiku však byla sociální otázka považována za do značné míry vyřešenou a éra sociální demokracie skončila, protože většina společnosti dosáhla dobré životní úrovně. Pokroková politika byla nyní něčím jiným: zrušení patriarchátu, vytvoření nových svobod pro menšiny – což jsou vše bezesporu také důležité projekty.

Tato změna však nebyla dobře prezentována. Zejména středolevicoví politici, demokraté v USA, nebo SPD a Zelení v Německu, dostatečně nezohlednili, že otázka spravedlnosti, že obavy ze sociálního úpadku jednoduše nezmizí, když je všeobecná úroveň prosperity vysoká. To vyvolávalo dojem, že levicově-liberálním stranám nezáleží na pracujících, na částech středu. Vysoké životní náklady jsou považovány za jeden z hlavních důvodů Trumpova vítězství.

Vlády navíc nedokázaly boj proti změně klimatu v počáteční fázi etablovat jako rozumný a samozřejmý projekt. Váhaly, dokud se tento úkol nestal tak velkým, že v mnoha lidech vyvolal obavy o život. Z toho těží i Trump, tím že popírá fakta.

REKLAMA

Liberální demokraté navíc podcenili, jak důležitá zůstala národní myšlenka. Po zániku Sovětského svazu postrádal Západ nejdůležitější důvod soudržnosti. Bez tlaku na spolupráci se mnozí lidé postupně začali opět soustředit na své vlastní zájmy. Nebylo třeba chránit Západ jako celek, ale vlastní národ. Imigranti byli stále více vnímáni jako hrozba. Také této změně věnovaly liberální demokracie příliš málo pozorností. Další výhoda pro Trumpa.

Nedostatek vážnosti

Strach z války a autoritářských vlád zpočátku usnadňoval těm, kdo byli u moci, udržet společnosti a západní země pohromadě. Když se toto pouto rozpadlo, liberální demokraté nedokázali poválečné období obratně formovat. Některým prostě chyběla serióznost, viz rozpačitý konec německé vládní koalice v tomto složitém období. Ztratili velkou část společnosti, která se nyní dokonce cítí lépe s autoritářskými politiky. To je vskutku drama.

Harari: „Dost lidí se domnívá, že začíná zlatý věk totality“

Znovuoživení Západu může být úspěšné pouze tehdy, pokud pochopíme, že téměř všechny problémy jsou také sociálními problémy, ať už jde o hospodářskou, migrační nebo klimatickou politiku. Racionální politika zůstává správnou věcí, ale musí se dělat s empatií a srdcem, prosím.

REKLAMA

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Prosím, vložte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno