Jaderná energie je fatou morgánou

Jaderná energie je fatou morgánou
Odborníci na energetiku se shodují v tom, že jedinou cestou z energetické závislosti jsou obnovitelné zdroje energie. Ilustrační obrázek krajiny s větrnými elektrárnami pochází od Appolinary Kalashnikové z fotobanky Unsplash.

Zatímco v Německu se diskutuje o tom, že by jaderné elektrárny měly zůstat v síti déle, výroba elektřiny ve Francii dosáhla nového minima. Příklad ukazuje, že jaderná energie žádný ze svých slibů nedodržela, tvrdí vedoucí BEE Simone Peterová (Zelení), Klaus Mindrup (SPD) a výzkumník Eicke Weber (FDP). Odborníci se napříč politickými stranami shodují v tom, že vládní koalice nyní musí vložit veškerou svou energii do výstavby obnovitelných zdrojů energie.

Rozsah ignorace faktů v současné debatě o německé energetické politice je znepokojivý a ohrožuje demokracii. Zatímco v Německu skeptici energetické transformace a poslední jaderní nadšenci sní o záchraně prostřednictvím jaderné energie, údajně stabilní dodávky jaderné energie v sousední Francii se nacházejí v nouzovém stavu.

Nejzávažnější poškození bezpečnostně vysoce důležitých primárních okruhů, které lze v současné době pozorovat ve všech francouzských jaderných elektrárnách, jakož i výpadky elektráren, které kvůli nízkému stavu vody v řekách v důsledku klimatické krize již nelze dostatečně chladit, jsou příčinou francouzské cenové a dodavatelské krize.

Ve Francii hrozí pravidelné výpadky

Situace vygradovala 4. dubna letošního roku, kdy bylo ve Francii odstaveno 50 % jaderných elektráren za současně velmi nízkých venkovních teplot. To vyhnalo burzovní cenu elektřiny ve Francii až na téměř 3 000 eur za megawatthodinu, zatímco v Německu se ceny, tlumené výkupními cenami obnovitelných zdrojů energie, pohybovaly kolem 100 eur za MWh. Elektrická síť ve Francii se zatím nezhroutila jen proto, že byla a je stabilizována sousedními zeměmi, jako je Německo, jejichž vývoz je na hranici možností elektrického vedení, a že elektrárny na ropu a zemní plyn ve Francii pracují na plné obrátky.

V jaderné směrnici EU je ukryt i velký dar Německu

Výroba elektřiny z jaderných elektráren ve Francii dosáhla v červenci 2022 nového minima. V 18 zbývajících funkčních jaderných elektrárnách bylo vyrobeno pouze 18,7 terawatthodin. Ve Francii i v celé Evropě pravidelně hrozí výpadky elektřiny, které jsou způsobeny propojením evropské energetické sítě. Jaderná energie žádné ze svých očekávání nenaplnila. Není bezpečná, není plánovatelná, není levná a pro svou nepružnost není vhodná jako překlenovací nebo cílová technologie pro přechod na novou energetiku. Konstrukce lží se hroutí. Nikdo neví, zda a kdy bude francouzská jaderná energetika opět spolehlivě vyrábět elektřinu. Nemluvě o nevyřešených otázkách konečného skladování vyhořelého odpadu, chybějícím pojištění odpovědnosti a teroristických útocích, které nikdy nelze zcela vyloučit.

Jaderné elektrárny selhávají při špičkovém zatížení

V Německu je vzhledem ke krizi v zásobování fosilními palivy a jejich ceně správné a důležité, aby spolková vláda prozkoumala, jak optimálně zajistit bezpečné zásobování energií v zimě. Současně s realizací komplexní strategie úspor energie to zahrnuje i urychlené vyjasnění toho, co mohou již instalované nebo se v procesu schvalovaní nacházející ekologické elektrárny prostřednictvím dočasného zrušení podmínek a rychlého schvalování krátkodobě poskytnout.

V budoucnu bude elektřina levnější než kdykoli předtím

Jde také – přechodně a bez vytváření nových fosilních infrastruktur – o diverzifikaci dodavatelských zemí zemního plynu a o dočasné obnovení provozu uhelných elektráren, zejména tepláren kombinovaných s elektrárnami, které dodávají teplo i elektřinu, aby kompenzovaly dodávky zemního plynu.

Delší provoz jaderných elektráren by nahradil pouze 0,6, resp. jedno procento zemního plynu (při provozu 2, resp. 3 jaderných elektráren). Je to dáno i tím, že jaderná energie dokáže pokrýt základní zatížení, ale selhává ve špičkách. Z čistě technického hlediska nemohou jaderné elektrárny nahradit plynové elektrárny. Nepružnost zároveň blokuje obnovitelné kapacity v sítích. A dále: polovina paliva pro jaderné elektrárny pochází z Ruska. Nahrazení závislosti na ruském plynu dlouhodobou závislostí na uranu je samozřejmě nepřijatelné.

Obnovitelné zdroje jsou jedinou smysluplnou alternativou

Nakonec je třeba vyjasnit otázku bezpečnosti. Potřebné testy nebyly v minulých letech z důvodu blížícího se vyřazení provedeny. Aby byla zaručena bezpečnost obyvatelstva, musely by jaderné elektrárny nejprve opět projít zevrubnými kontrolami. V případě jaderné energie nelze jednoduše přepnout výhybku směrem k prodloužení provozní životnosti.

Jaderné elektrárny v Německu: vypnout nebo ne?

Navíc pozorujeme, že se krize navzájem posilují. Klimatická krize posiluje krizi jaderných elektráren, protože je již nelze spolehlivě chladit. Krize jaderných elektráren prohlubuje klimatickou krizi, protože se opět začíná používat více fosilních paliv.

Je proto načase posílit udržitelná řešení a prolomit popsané začarované kruhy. Potřebujeme komplexní transformaci našich energetických systémů – elektřiny, dopravy, tepla a průmyslu. Výrazně snížené náklady na obnovitelné zdroje energie, především na fotovoltaiku a větrnou energii, z nich činí jedinou rozumnou alternativu z ekologického, sociálního i ekonomického hlediska. Pouze plné využití potenciálu obnovitelných zdrojů energie nás ochrání před budoucími krizemi v oblasti nákladů i dodávek.

Na schválení čeká 10 000 megawattů větrné energie

Rozhodnutí německého Spolkového sněmu o rozšíření obnovitelných zdrojů energie je milníkem. Zatím však není jisté, zda správná opatření také umožní dosažení vytyčeného cíle. Zejména německý bioplyn by mohl přispět podstatně více. Pokud jde o dodávky elektřiny, je v přípravě mnoho projektů větrných a solárních elektráren, které lze zrealizovat ve velmi krátké době. Například jen pro větrnou energii bylo požádáno o 10 000 megawattů, kde se čeká jen na schválení. Kromě toho přispějí solární tepelné elektrárny a tepelná čerpadla za současné ofenzívy kvalifikovaných pracovních sil. Podle našeho názoru by právě tato cesta měla být prioritou.

Přechod na obnovitelné zdroje energie nevyžaduje zázrak

Je třeba zlomit odpor staré fosilně-jaderné lobby. Pro konkrétní urychlení energetické transformace a soustředěnou debatu o budoucím systému elektrické energie je zapotřebí široké aliance. Pouze elektrický systém, který staví obnovitelné zdroje energie do centra pozornosti a zároveň stimuluje pružnější regulaci výroby, totiž může zajistit trvale dostupnou energii – bezpečnou, nezávislou na dovozu a šetrnou ke klimatu. K tomu patří i větší nezávislost na dovozu prostřednictvím výrobní iniciativy na evropské úrovni. Nemá smysl nahrazovat závislost na dovozu ruského plynu závislostí na dovozu čínských komponentů do elektráren!

Už nyní máme řešení, která fungují. Nyní je třeba je rozhodně realizovat a přestat se honit za přeludy.


Dr. Simone Peterová je od března 2018 prezidentkou Německého svazu pro obnovitelné zdroje energie. Od října 2013 do ledna 2018 byla spolupředsedkyní Zelených.

Klaus Mindrup je členem SPD a v letech 2013-2021 byl poslancem německého Spolkového sněmu. Dnes je mimo jiné předsedou společnosti Energiedialog 2050 e.V. a vedoucím spolupracovníkem think tanku E3G ve Washingtonu DC.

Prof. Dr. Eicke R. Weber je členem FDP, spolupředsedou Evropské rady pro solární výrobu (ESMC) a prezidentem Německé organizace vědců (GSO).

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Prosím, vložte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno