Zmizelí blogeři z Wu-chanu

Zmizelí blogeři z Wu-chanu

Psali z Wu-chanu a následně zmizeli: osud tří občanských novinářů ukazuje, jak Čína během pandemie koronaviru zachází s kritiky. Osud dvou blogerů je nadále neznámý.

177. ze 180 – čtyři místa před koncem: tak hluboko se umístila Čína v aktuálním žebříčku svobody tisku organizace Reportéři bez hranic. I během pandemie koronaviru nestrpí země žádné kritické zprávy vlastních občanů. Obzvlášť zřetelně to dokládají případy tří zmizelých tzv. občanských novinářů – blogerů – kteří se pokoušeli dokumentovat rozsah epidemie ve Wu-chanu. O dvou z nich nadále chybí jakékoliv stopy.

Zprávy z nemocnic

Začátkem února natáčel čínský podnikatel a videobloger Fang Bin svým mobilem dramatické scény před wu-chanskými nemocnicemi: vaky na mrtvé před vchodem, plačící rodinní příslušníci hrbící se nad bezvládnými těly. V rozhovoru přes Facetime 4. února řekl: „Zprávy, které dostáváme, nezachycují skutečnou situaci v celé Číně. Plicní choroba je ve Wu-chanu nouzovým zdravotním stavem, který se týká celého světa. Nemoc se šíří, postiženo je mnoho zemí. Proto je pro všechny přísné, když o zdejší situaci informuji.“

Večer po pořízení záběrů v nemocnicích zaklepalo na Fangovy dveře několik lidí v ochranných maskách, údajně ze zdravotního úřadu. Ukazuje to jeho poslední video. Vstoupili do jeho bytu, vzali mu notebook a mobilní telefon a odvedli ho na policejní stanici. Fang uvedl, že čelí podezření, že je zahraničím placeným nepřítelem státu. Za několik dní beze stopy zmizel – dodnes.

Více než 100 dní nezvěstný

Jakákoliv známka života chybí i o Chenu Qiushim. Vystudovaný právník pracoval jako ochránce lidských práv a v uplynulém roce jako občanský novinář intenzivně informoval o hongkongských demokratických protestech. Už proto byl čínským úřadům trnem v oku. Chen přesto riskoval a podával zprávy z Wu-chanu. Od začátku února se již neobjevil na veřejnosti. Jeden přítel se od jeho rodiny dozvěděl, že jí bylo policií sděleno, že byl Chen poslán do karantény. Jeho kolegové od té doby na Twitteru počítají dny od jeho zmizení – již jich je více než 100.

Třetí občanský novinář, Li Zehua, který rovněž informoval o situaci ve Wu-chanu a následně zmizel, se na rozdíl od předchozích případů na krátkou dobu opět objevil. Ve videu, které bylo nahráno na YouTube dva měsíce po jeho zmizení, tvrdí, že byl bezpečnostními složkami umístěn do karantény. Od té doby se Li už také neobjevil.

Pandemie kvůli chybějící svobodě informací?

Britský deník Daily Mail přinesl zprávu, že Čína v prvních týdnech po vypuknutí nákazy koronavirem zatkla více než 5.000 osob, které o situaci informovaly. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch oznámila zatčení tří pekingských aktivistů, kteří provozovali crowdfundingovou webovou stránku, na které sbírali cenzurované články a příspěvky ze sociálních sítí o epidemii COVID-19. Po jejich zatčení byl zjevně zablokován i přístup k internetové platformě Terminus 2049. Komunistické vedení jim nyní předhazuje, že „vyhledávali spory a provokovali nepříjemnosti“.

Human Rights Watch a Reportéři bez hranic kritizují, že nedostatečná informační svoboda v souvislosti s koronavirem v Číně velkou měrou přispěla ke globální pandemii. Bez úřady neřízené kontroly a cenzury by čínská média mohla o závažnosti infekčního onemocnění informovat veřejnost daleko dříve, argumentují Reportéři bez hranic. A čínská výzkumnice Human Rights Watch Yaqiu Wangová kritizuje, že zatímco Peking posiluje svou mezinárodní propagandu, aby oslavoval své údajné úspěchy s útlumem choroby COVID-19, podniká vláda kroky proti každému, kdo chce o pandemii nezávisle informovat.

15 let vězení pro kritické novináře

Jaké tresty kritickým novinářům v Číně hrozí, dokládá případ Chena Jierena. Ten byl dlouho součástí čínského propagandistického aparátu, pracoval například pro stranický orgán „Lidové noviny“, „Zhongguo Qingnianbao“ a jako šéfredaktor „Gongyi Shibao“, než se obrátil proti systému a stal se úspěšným blogerem. Chen zveřejnil krátce před svým zatčením v červenci 2018 několik článků, obviňujících regionální stranické vůdce z korupce a podvodů. Začátkem května byl za ilegální obchody, narušování veřejného pořádku, vydírání a uplácení odsouzen k 15 letům vězení. Soud oznámil, že se během procesu přiznal a prosil o mírný trest.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: