Pražská bitva o evropské peníze

Evropské fondy

Pražská bitva o evropské peníze

Rozpočtový výbor Evropského parlamentu si vzal do hledáčku českého premiéra Babiše. Ten označil české členy za „vlastizrádce“.

„Všetci kradnú, iba já čerpám.“ Na transparentu demonstrantů v českém hlavním městě Praze je tato věta napsána slovensky – aby bylo jasné, koho se týká. Premiér České republiky Andrej Babiš, který původně pochází ze Slovenska, vděčí za svůj vzestup v neposlední řadě za antikorupční rétoriku, se kterou šel kdysi do boje proti zpronevěře veřejných peněz. Nyní je to on, kdo čelí obvinění, že si při čerpání prostředků z fondů Evropské unie také rád plní vlastní kapsu. V neděli večer se proto v pražském centru opět proti Babišovi protestovalo.

Obvinění sahají až do roku 2008, kdy Babiš ještě nebyl politicky činný. Podnikatelský miliardář tehdy ze svého holdingu Agrofert vyjmul středočeské rekreační zařízení Čapí hnízdo, aby tímto způsobem obdržel v přepočtu dva miliony eur z evropských dotací, které byly určeny malým a středním podnikatelům. Krátce nato Čapí hnízdo opět spadlo do klína Agrofertu. V současné době je proto Babiš vyšetřován; je třeba objasnit, nakolik se jednalo o trestný čin.

Zcela jiné výhrady souvisí s jeho současnou funkcí předsedy vlády. Babiš sice jako člen vlády převedl Agrofert do dvou svěřeneckých fondů, podle názoru auditorů Evropské komise má ale na řízení nadále vliv. To vyplývá z návrhu zprávy EK, který se dostal na veřejnost koncem minulého roku.

Mnoho odpovědí, nové otázky

Aby se dostala na zub mechanismům, jakými se Česká republika vypořádává s podezřením ze střetu zájmů ve styku s dotacemi z EU, navštívila uplynulý týden Prahu delegace hospodářského kontrolního výboru Evropského parlamentu. „Přijeli jsme s mnoha otázkami a také jsme obdrželi mnoho odpovědí“, uvedla předsedkyně výboru, německá politička CSU Monika Hohlmeierová v pátek na závěrečné tiskové konferenci na pražském zastoupení EU. „Nakonec se ale s ještě více otázkami vracíme“, dodala Hohlmeierová hořce.

Delegace získala po četných rozhovorech se zástupci úřadů, poslanci, neziskovými organizacemi, novináři jako i zástupci soukromých zemědělců dojem, že v České republice zcela chybí jasné struktury k identifikaci zájmových střetů. Na úrovni EU však jsou stanovena velmi jasná pravidla, na kterých se dohodly všechny členské země a která se také zavázaly dodržovat, sdělila Hohlmeierová.

Pětičlenná delegace, sestávající ze zástupců z Německa, České republiky, Maďarska a Nizozemska chce po své vyšetřovací misi vypracovat opatření ke zlepšení situace a ta následně také zveřejnit.

O rozčarování členů delegace se především zasloužila nedostatečná vůle ke spolupráci ze strany českých vrcholných politiků. „Jsme tu, abychom chránili peníze evropských daňových poplatníků“, řekla Monika Hohlmeierová. „Tedy i českých daňových poplatníků.“ Delegace přesto nabyla dojmu, že její otázky nejsou v Praze vítány.

Vyhrůžky vraždou

Navíc premiér Babiš a ministr zemědělství Miroslav Toman na poslední chvíli zrušili setkání s delegací – a to s poukazem, že jejich práce ve vládě nikterak nesouvisí s činností rozpočtového výboru, a proto neexistuje důvod ke schůzce. „S takovou odpovědí jsem se ještě v žádné členské zemi od jakéhokoliv ministra nesetkala“, komentovala to Hohlmeierová.

Předseda vlády Babiš šel ale ještě o krok dál a označil v jednom rozhovoru české členy delegace za „vlastizrádce“. Jeden z nich, křesťanský demokrat Tomáš Zdechovský, na to deníku Standard oznámil, že na sociálních médiích obdržel vyhrůžky vraždou.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: