AfD po útoku v Hanau: vrchol cynismu

AfD po útoku v Hanau: vrchol cynismu

Německá AfD se po masové vraždě v Hanau tváří jako štvaná nevinnost. Nikdo však už nemůže zavírat oči před tím, že tato strana postavila na národoveckém pobuřování svůj obchodní model.

AfD se opět jednou tváří jako štvaná nevinnost. Je prý „podlé“, že je čin z Hanau instrumentalizován, řekl předseda frakce ve Spolkovém sněmu Gauland. Předseda AfD Meuthen nazval „jakoukoliv formu politické instrumentalizace tohoto hrozného činu“ za „cynickou chybu“. Obě vyjádření se vztahují na výtky, že AfD přispívá k šíření rasismu, který se už nezalekne ani masových vražd.

To si musíme nechat rozplynout na jazyku: dva politikové, jejichž strana nevynechá jedinou příležitost, aby využila trestné činy spáchané migranty k „instrumentalizaci“ pro své politické účely, si zde stěžují na údajnou cynickou instrumentalizaci. Při zločinech spáchaných na lidech s migračními kořeny si ale AfD myje ruce v nevinnosti. Byl podezřelý pachatel z Hanau členem AfD? Ne, byl to jen osamělý blázen. A může AfD za to, že si nějaký šílenec myslí, že musí národovecké názory, šířené stranou a jejími Höckemi brát vážně a nejen v homeopatických dávkách? Hrubým cynismem je Höckeho údiv nad šířením „šílenství v této zemi“ a jeho pietní tweet. Chybí už jen, aby požadoval: Německo, vzpomínej!

Mnoho obav se potvrdilo

Víru Gaulandů, Höckeů a Klonovských nelze obrátit. Ti již ochutnali krev a chtějí víc. Jejich obchodní model je model pobuřování, podkopávání liberální demokracie a sebezničení její občanské společnosti. Budou se ho držet tak dlouho, dokud se na něj budou chytat příznivci. Zprava – a nikdo by se neměl nechat mýlit – i zleva. AfD ale vděčí za své volební výsledky ve velké míře i občanům, kteří dříve volili CDU, FDP nebo SPD, ale od „starých stran“ se zklamaně až rozhořčeně odvrátili. Ústředním motivem obratu k AfD byl protest proti uprchlické politice vlády Angely Merkelové a „stranického kartelu“, který ji podporoval.

Mnoho obav, která tenkrát zazněly, se naplnilo; jiné ne. Proč ale ti, kteří se tenkrát oprávněně obávali o budoucnost společnosti, nyní zavírají oči před skutečností, že AfD může být nanejvýš na povrchu považována za stranu, které jde o mírové soužití v Německu?

AfD bude dále tvrdit, že s brutalizací a radikalizací nemá nic společného. A voliči si mohou říct, že nehlasují pro AfD kvůli Höckemu, ale kvůli Merkelové. Avšak ani klam, ani sebeklam nezmění nic na důsledcích: kdo volí AfD, posiluje radikální, národovecké bludy v parlamentech a na ulicích. Neměl by tedy být překvapen, když lidé, lehce podléhající svodům – užiteční idioti v novém smyslu slova – vykonávají to, co štváči jako Höcke více či méně jasně předem načrtli.

AfD musí být jasně označena za to, čím je. K tomu může přispět sledování Spolkovým úřadem na ochranu ústavy. Ale nakonec není rozhodující jeho soud, nýbrž hlasování svéprávného občana a voliče. Ten nyní nemůže opravdu s čistým svědomím říct, že nevěděl, jak zlá je situace.

Přehled německého tisku k vraždám v Hanau si můžete přečíst zde:

Přehled německého tisku k vraždám v HanauZanechte nám svou korekturu nebo komentář: