Kolem Andreje Babiše řídne vzduch

Kolem Andreje Babiše řídne vzduch

Interní kontrolní zpráva Evropské komise došla k závěru, že se český premiér při pobírání dotací nachází ve střetu zájmů. Zpráva rakouského deníku Die Presse.

Nová Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové prochází hned v prvních dnech těžkou zkouškou. Český předseda vlády Andrej Babiš totiž dal v pondělí jednoznačně najevo, že nebude respektovat závěry vyšetřování Evropské komise o možných podvodech při vyplácení evropských dotací jeho koncernu.

Česká republika, která se od začátku stavěla proti, bude nadále oponovat“, řekl druhý nejbohatší Čech s odhadovaným majetkem ve výši 3,5 miliard eur v pondělím rozhovoru pro rozhlasovou stanici, která patří do jeho firemního impéria. Dodal, že kontrolní zpráva, o které v neděli informoval týdeník Respekt, byla zhotovena „několik minut“ před nástupem komise předsedkyně von der Leyenové. Tím se snažil naznačit, že dokument není platný.

Opak je pravdou. Důvěrná zpráva, ve které se Evropská komise zabývá čerpáním dotací z regionálních, kohezních a sociálních fondů koncernem Agrofert, dochází podle informací Respektu k závěru, že se Babiš jako šéf české vlády, která je zároveň zodpovědná za korektní vyplácení evropských dotací, nachází ve střetu zájmů. Oligarcha sice před dvěma roky předal kontrolu nad svým firemním impériem svěřeneckému fondu, to však nic nemění na jeho zásadním odmítání odkrytí skutečných poměrů. Jeho pokusy, bránit příslušným českým úřadům ve vyšetřování, vedly v uplynulých měsících k největším demonstracím od sametové revoluce před 30 lety.

Jak nebezpečné může být zneužívání prostředků Evropské unie politiky, ukazuje případ bývalého vrcholného rumunského sociálního demokrata, Liviu Dragney. Navzdory dlouhodobým a zákulisním pokusům o sabotáž vyšetřování nedávno skončil za podvodné vyplácení subvencí z evropských fondů při výstavbě silnic ve vězení.

Boj za přísnější pravidla

Podobné případy ukazují, pod jakým tlakem se v některých členských zemích nachází právní stát a jak problematickou roli při tom hraje čerpání peněz z rozpočtu EU. V minulém roce proto Evropská komise předložila návrh nařízení, pomocí kterého by bylo možné zcela zastavit vyplácení evropských podpor, pokud by v některé z členských zemí došlo k závažným státoprávním problémům. Evropský parlament a Rada, tedy národní vlády, od té doby o nařízení jednají. Kdy tato jednání skončí, zatím není jasné.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: