Do afér premiéra Babiše jsou zapleteny i německé firmy

Podvody s evropskými dotacemi

V závěrečné zprávě evropského protikorupčního úřadu OLAF k aféře Čapí hnízdo českého premiéra Andreje Babiše se objevila i firma ze Saska-Anhaltska. I úřady v sousedním Sasku vyšetřují vztahy mezi tamními firmami a Čapím hnízdem.

Babišova aféra se týká nezákonně vylákaných dotací z Evropské unie ve výši zhruba dvou milionů eur. Peníze byly mezitím vráceny a vyšetřování zastaveno.

Fingované zakázky pro Čapí hnízdo?

Podle rešerší magazínu FAKT německé veřejnoprávní televizní stanice ARD se v závěrečné zprávě evropského Úřadu pro boj s finančními podvody, zkráceně OLAF, objevuje i firma ze Sasko-Anhaltska: SKW Piesteritzer Stickstoffwerke. Ta měla zadávat fingované zakázky české firmě, která je rovněž součástí propletence nejrůznějších podniků Andreje Babiše. Šlo o reklamní služby, které mělo realizovat Čapí hnízdo. Společnost stojí v centru aféry v souvislosti s nezákonně vylákanými dotacemi Evropské unie. Redakce pořadu FAKT má k dispozici smlouvy z let 2010 až 2013. Firma SKW Piesteritz na dotaz odpověděla, že o dotace bylo vždy řádně zažádáno, zprávu protikorupčního úřadu OLAF tam neznají.

Rovněž v Sasku jsou vedena vyšetřování

Babišovými podniky se zabývaly i daňové úřady v Sasku. Vyplývá to z odpovědi českých daňových úřadů České republiky, kterou má FAKT k dispozici. Podle ní zkoumal finanční úřad v Saské Kamenici vztahy mezi Agrofertem Deutschland a společností Čapí hnízdo. Do r. 2014 měla firma Agrofert Deutschland GmbH sídlo v saském městě Bischofswerda. Dnes sídlí ve Wittenbergu. Podle rešerší pořadu FAKT a online portálu Echo24 zadala rovněž firma Agrofert Deutschland podezřelé reklamní zakázky české hotelové společnosti a to v celkovém objemu 350.000 eur. Podle FAKTu prověřovali saskokameničtí finanční úředníci německou společnost českého premiéra. Kvůli daňovému tajemství ale úřad žádné informace neposkytl.

MDR Aktuell: reportáž o finančních machinacích Andreje Babiše
MDR Aktuell: reportáž o finančních machinacích Andreje Babiše (odkaz na původní článek a reportáž najdete jako vždy pod článkem).

Jak Agrofert Deutschland, tak i SKW Stickstoffwerke Piesteritz spadají pod český velkokoncern Agrofert a.s. se sídlem v Praze. Společnost byla v r. 1993 založena dnešním českým předsedou vlády Andrejem Babišem. Vznikla ze státního podniku zahraničního obchodu bývalé ČSSR, Petrimex. V r. 2017, s nástupem do úřadu českého premiéra, Babiš podniky oficiálně předal. V letech 2014 až 2017 byl Babiš českým ministrem financí.

Protesty a výzvy k odstoupení

Proti premiérovi Babišovi protestovaly před několika týdny statisíce Čechů a požadovaly jeho odstoupení. Začátkem září zastavilo české státní zastupitelství Babišovo trestní stíhání. Dotace na projekt Čapí hnízdo již byly Evropské unii vráceny.

Zelení požadují evropské státní zastupitelství

Poslanec Evropského parlamentu za německé Zelené Sven Giegold v této souvislosti doufá v budoucí úspěchy celoevropského trestního stíhání: „Bohužel nemáme evropskou policii, ale v budoucnu dostaneme evropské státní zastupitelství“, řekl Giegold. Pokud v budoucnu dojde k podobnému případu, bude se jím nový úřad zabývat. „Případ Babiš byl jedním ze spouštěčů, že nyní konečně získáme evropské státní zastupitelství a tak budeme moci postihovat i přeshraniční korupci.“

SKW Piesteritz

Společnost SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH je podle vlastních údajů největším výrobcem amoniaku (NH3) a močoviny (CO(NH2)2) v Německu. Vyrábí zemědělské a chemické produkty. SKW Piesteritz má 850 zaměstnanců. Podnik je dceřinou společností české Agrofert Holding. K českému mateřskému podniku Agrofert, a.s. patří podle vlastních údajů 230 podniků z oblastí chemie, potravinářství, zemědělství, zemědělské techniky a technologií, lesnictví a produkce dřeva, obnovitelných zdrojů a médií. Podle údajů podniku činí vlastní kapitál více než 1,7 miliard eur. Celý koncern Agrofert celkem zaměstnává 32.770 lidí.

Agrofert Deutschland GmbH

Společnost Agrofert Deutschland GmbH je dceřinou společností SKW Piesteritz. Agrofert prodává hnojiva a zemědělské produkty.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: