Údajný strůjce „Ibiza videa“ prý spolupracoval s úřady

Údajný strůjce

Nové informace podporují domněnku, že se na „Ibiza videu“ podílely státní orgány. Údajný strůjce uvádí, že v minulosti prováděl operaci pro nejmenovaný úřad. 

Údajný strůjce „Ibiza videa“ podle vlastních údajů v minulosti úzce spolupracoval se státními orgány. Rakouský bezpečnostní odborník Julian H. učinil místopřísežné prohlášení, které má deník Die Welt k dispozici, že několik let před vznikem videa prováděl pro nejmenovaný úřad jednu operaci.

Když se během ní dostal do konfliktu se zákonem, úřad ho prý nemohl chránit. Podrobnější údaje o svém zadavateli nepodal.

Na dotaz u rakouského spolkového ministerstva vnitra mluvčí tamního kriminálního úřadu odpověděl, že se ke skutečnosti, jestli se pan H. podílel na operacích, nebudou vyjadřovat. Státní zastupitelství uvedlo, že nebude komentovat běžící vyšetřování.

Tím opět vyvstává otázka, jestli jsou do tzv. Ibiza aféry, která vyvolala politické zemětřesení a nakonec vedla k pádu rakouské vlády, zapleteny zpravodajské služby. Stále není jasné, jaké osoby a s jakými motivy nastražily léčku, do které se nakonec mimo jiné chytil tehdejší předseda FPÖ Heinz-Christian Strache.

Výpověď Juliana H. je kromě jiného podpořena i výpovědí jeho bývalého obchodního partnera Saschy Wandla. Ten v květnu v rozhovoru pro Die Welt vysvětlil, že H. v minulosti spolupracoval s úřady. Pro spojení se státními institucemi navíc hovoří i údaj na internetových stránkách bezpečnostní firmy pana H.: mluví se tam o spolupráci s „mezinárodními státními orgány činnými v trestním řízení“.

Dohady existují už dlouho

Například předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble (CDU) podle zprávy magazínu Stern po objevení videa uvedl, že celá akce je cítit „něčím jako tajné služby“. Bývalý ředitel Spolkové zpravodajské služby (Bundesnachrichtendienst, BND) August Hanning v n-tv prohlásil, že na Stracheho byla „nastražena past prostřednictvím komplikované operace buď zpravodajskou službou nebo zpravodajskými metodami. Oba ale pro svá tvrzení nedodali žádné důkazy.

Gerhard Schindler, který vedl BND až do r. 2016, však vyjádřil své pochyby. Při dostatečné omezenosti cílové osoby není třeba podnikat žádné komplikované zpravodajské operace, řekl Schindler v květnu deníku Bild.

Bývalý předseda FPÖ se v r. 2017 setkal na středomořském ostrově s údajnou neteří ruského oligarchy a při tom mluvil o zřejmě ilegálních stranických darech. Video z této schůzky se dostalo do rukou deníku Süddeutsche Zeitung a magazínu Spiegel. Po jeho zveřejnění v květnu 2019 musel Strache odstoupit z postu místopředsedy vlády a z předsednictví strany. Následkem toho padla pravicově konzervativní vláda kancléře Sebastiana Kurze (ÖVP).

Bezpečnostní odborník Julian H. a jeho právník na dotazy neodpověděli. Navíc existují pochybnosti o důvěryhodnosti pana H. Podle informací deníku Die Welt uvedl H. ve svém místopřísežném prohlášení několik falešných údajů. Jeho líčení neodpovídá úředním dokumentům. Podání nepravdivého místopřísežného prohlášení je trestné.

Z rešerší Welt am Sonntag vyplývá, že pan H. byl rozhodující osobou, která si vybudovala důvěru u Stracheho a rovněž na Ibize přítomného politika FPÖ Johannese Gudenuse. Identita domnělé neteře oligarchy stále ještě není známa.

Další možná šedá eminence, vídeňský právník M., krátce po zveřejnění videa prostřednictvím svého právníka sdělil: „Jedná se občansko-společenský projekt, při kterém byly použity investigativně-žurnalistické metody“. Akce pak získala „vlastní dynamiku“. O trestním jednání nemůže být řeč. Tato argumentace je však sporná. Právníkovi M. je vytýkáno, že už před zveřejněním „Ibiza videa“ nabízel kompromitující materiál na Stracheho – jednalo se o fotografie a přepisy chatů.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: