Čínské špionážní čipy v amerických serverech

Čínské špionážní čipy v amerických serverech

Čína údajně zabudovala špionážní čipy do serverů velkých amerických koncernů, jako je Apple nebo Amazon. Potrefená může být i CIA a další tajné služby

Mikročip není o mnoho větší než zrnko rýže – přesto by se spor o tento malý stavební prvek mohl stát jedním z největších špionážních skandálů vůbec. Magazín Bloomberg ve svém aktuálním úvodním článku popisuje, jak důstojníci čínské lidově-osvobozenecké armády podpláceli a masivně vydírali zaměstnance dodavatelských firem, aby systematicky zabudovávali špionážní čipy do základních desek serverů. Tyto desky jsou napěchovány elektronickými procesory, pracovními pamětmi, rozhraními a množstvím malých čipů. Další vpašovaný díl je lehce přehlédnutelný, následky však jsou obrovské.

Servery, o které se jedná, se mimo jiné nachází ve výpočetních centrech Amazonu a Apple. Podle Bloombergu je ale potrefeno kolem 30 amerických koncernů. Všechny z nich údajně provozují počítače s jedním miniaturním čipem navíc. Pokud se informace potvrdí, jednalo by se o datový skandál první velikosti.

Největší škoda mohla nastat u Amazonu, obchodní řetězec je totiž také největším světovým provozovatelem serverů a pronajímá datová úložiště statisícům zákazníků po celém světě. Spolupracuje s ním samotná CIA a přes jeho technologie jsou řízeny lety dronů amerických zahraničních tajných služeb. Také ve výpočetních střediscích amerického ministerstva zahraničí se mohou nacházet podezřelé čipy.

Jak Apple tak Amazon zprávu dementovaly. Čínská vláda sdělila, že si do budoucna přeje, aby existovalo méně „nepodložených obvinění a podezření“. Lidová republika chce do budoucna se všemi ostatními zeměmi pracovat na bezpečném a mírovém internetu. Bloomberg ale uvádí, že během uplynulých měsíců mluvil se 17 osobami, které manipulaci potvrzují. Jmenovitě nikoho neuvádí – koneckonců se jedná o firemní a státní tajemství. Je dobře možné, že se v následujících týdnech objeví další podrobnosti.

Scénáře se zmanipulovaným obchodním řetězcem se tajné služby obávají již roky: v Číně je vyráběna velká část elektronických zařízení. Jeden čip na špatném místě a již se můžete dálkově připojit na počítač, restartovat ho, dostat se k datům. Mikročip „představuje Boha“ a „mohl by převzít celý počítač“, píše bezpečnostní expert Nicholas Weaver na renomovaném blogu Lawfare.

Kurz akcií Supermicro spadl o 40 %

Vstupní branou byla zřejmě firma Supermicro se sídlem v americkém San José. Podnik, založený kdysi tchajwanskými přistěhovalci, vyrábí především v Číně. A jeho součástky měly být manipulovány. „Supermicro si můžeme představit jako Microsoft pro hardware“, vysvětluje blíže nejmenovaný bývalý agent tajných služeb. Kdo napadne Supermicro, napadne celý svět. Akciový kurz firmy spadl po zveřejnění zprávy v Bloomberg Businessweek o 41 %.

Zhruba před 3 lety objevil Amazon a Apple první nesrovnalosti, píše magazín. Amazon si v rámci převzetí jedné firmy najal bezpečnostní experty, aby se blíže podívali na určitá zařízení. Během testů je zaujal inkriminovaný čip. Amazon to nahlásil úřadům, tajné služby poté doslova propadly panice.

I v Pekingu mezitím panuje neklid. Zveřejnění přišlo v nepravý čas. Kvůli obchodní válce mezi Čínou a Spojenými státy jsou obchodní vztahy obou zemí beztak napjaté. Další skandál by byl vodou na mlýn amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v Číně vidí především rivala, snažícího se zvrátit panující světový pořádek.

Si Ťin-pching slíbil, že Čína nebude usilovat o americká obchodní tajemství

Strach před čínskou počítačovou špionáží panuje už dlouho. Příklad Huawei: již v říjnu 2012 přišla studie Kongresu USA k závěru, že čínský výrobce síťových prvků udržuje úzké kontakty s vládou v Pekingu – především s armádou. Důsledek: velcí provozovatelé mobilních sítí v USA nepoužívají žádné čínské technologie. Oproti tomu je mnoho mobilních sítí v Evropě provozováno na zařízeních firmy Huawei.

V r. 2013 vyšlo najevo, že čínská lidová armáda provozuje vlastní hackerskou skupinu, jednotku 61398. Dlouhou dobu napadala firmy, především v USA, ze svého sídla ve funkcionalistické dvanáctipatrové budově v Šanghaji. Hackeři se nazývali „UglyGorilla“ nebo „SuperHard“ a stahovali systematicky dlouhé roky terabajty dat z firem, jako je Coca Cola nebo Lockheed Martin. E-maily, stavební pány, podklady pro členy představenstev – bylo postiženo více než 20 odvětví, celkem 141 firem.

Před 3 lety slíbil čínský stranický šéf Si Ťin-pching tehdejšímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi, že Čína už nebude krást žádná další obchodní tajemství Spojených států amerických. Podle odhadů amerických tajných služeb pak podobné události skutečně opadly – zjevně ale přesto zcela nepřestaly.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: