„Znásilnění evropských hodnot“

Uplynul téměř rok od rozhodnutí Evropského soudního dvora o přerozdělování uprchlíků

6. září 2017 rozhodl Evropský soudní dvůr v Lucembursku o žalobě Slovenska a Maďarska proti přerozdělování uprchlíků. Slovensku se rozhodnutí nelíbilo, Maďarsko dokonce mluvilo o „znásilnění evropských hodnot“. Jelikož se toho od té doby moc nezměnilo a kromě Slovenska a Maďarska i Polsko a Česká republika jen kritizují, aniž by cokoliv dělaly, neškodí si tehdejší události znovu připomenout.

Maďarská vláda rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD) o závaznosti přerozdělování uprchlíků rozhodně odmítla. „Tento rozsudek je nehorázný a nezodpovědný“, prohlásil maďarský ministr zahraničních věcí Peter Szijjarto.

„Jde o politické rozhodnutí, které znásilňuje evropské právo a evropské hodnoty.“ Ohrožuje prý bezpečnost a budoucnost celé Evropy. Maďarsko ani nadále nehodlá přijímat žádné uprchlíky a chce využít veškeré právní kroky, aby zajistilo, že bude mít poslední slovo v tom, kdo se dostane do země.

Slovensko oproti tomu oznámilo, že přijme rozsudek jen se skřípáním zubů. Chce být údajně solidární a patřit k jádru Evropské unie, oznámil tehdejší premiér Robert Fico. Přesto rozhodnutí EU, které Slovensko a Maďarsko žalovalo, kritizoval.

Rozsudek je „jasný a jednoznačný“

Bývalý německý ministr zahraničních věcí Sigmar Gabriel (SPD) rozsudek přivítal. Dle jeho slov byl „jasný a jednoznačný“. Nyní nemůže být ani na právní rovině pochyb o tom, že Radou schválená evropská solidarita byla nejen v souladu s evropskými hodnotami, ale i s evropským právem. Gabriel očekával, že po tomto vyjasnění všichni evropští partneři dohodu EU o přerozdělování „bez dalších okolků převedou v praxi“.

I tehdejší německý ministr vnitra Thomas de Maizière (CDU) vyzval Maďarsko a Slovensko, aby rozsudek respektovaly. „Očekávám, že příslušné země nyní dostojí své odpovědnosti“, řekl. Je třeba, aby převzaly jim přidělený počet uprchlíků a postaraly se o to, aby u nich také zůstali. „Pokud k tomu nedojde, máme opravný prostředek řízení kvůli nedodržení smluv, který pak musí být aplikován.“

Žaloba zamítnuta

Evropský soudní dvůr zamítl žalobu Maďarska a Slovenska, které odmítají přijmout uprchlíky, přerozdělené na základě společné evropskounijní dohody. Obě země u soudu napadly většinové rozhodnutí ministrů vnitra EU ze září r. 2015.

Přerozdělením má být ulehčena situace v obzvlášť přetížených zemích, jako je Řecko nebo Itálie. Další informace ve videu.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: