Rozhovor s Putinem: jak znejistit autokrata

"Putin komentuje každé přerušení, aby znervóznil moderátora"

Ve videu nad článkem vidíte, jak se Putin dostal v rozhovoru pro televizní stanici ORF do nesnází a najednou začal mluvit německy. Článek pro Huffington Post Deutschland sestavil Leonhard Landes.

V jednu chvíli mluvil ruský prezident Putin v rozhovoru pro ORF dokonce německy: „Buďte prosím tak laskav a nechte mě něco říct“, vyčetl Vladimír Putin novináři Arminu Wolfovi, protože si dovolil ho přerušit. Rozhovor vysílala rakouská veřejnoprávní televizní stanice ORF v pondělí večer.

Redaktor přerušil během 54 minut trvajícího rozhovoru ruského prezidenta celkem 12×. Kremelské médium Sputnik na základě toho dokonce vytvořilo vlastní příběh: Jak novinář ORF nutil Putina mluvit německy.

Mnoho pozorovatelů ale po skončení rozhovor hodnotilo kladně. Specializovaný portál „Meedia“ Wolfův rozhovor vyzdvihl jako „ukázkovou lekci novinařiny“ a zmínil zejména množství kritických dodatečných otázek. Mluvili jsme s Wolfem o tom, jak se na rozhovor s tak těžkým partnerem, jako je Putin, připravoval a co ho na rozhovoru překvapilo.

Strategie Putinových odpovědí

Armin Wolf je moderátorem zpravodajského magazínu „Zeit im Bild 2“ stanice ORF a je známý svými kriticky vedenými rozhovory. Na telefonu deníku Huffington Post Deutschland přiznal, že se na interview několik dní připravoval. „Mluvil jsem s několika experty na Rusko a zhlédl jsem všechny rozhovory s Putinem za posledních několik let“, vysvětluje. „Měl jsem celkem dobrou představu, jak bude Putin reagovat.“

„Zhlédl jsem všechny rozhovory s Putinem za posledních několik let“

Armin Wolf

Během samotného rozhovoru ho tedy díky pečlivé přípravě vlastně nic nepřekvapilo. Wolf přesto varuje: „Pokud to neznáte, je to velmi nepříjemné.“ Protože rozhovor s Putinem neprobíhá stejně, jako rozhovor s jiným politikem.

Na svém blogu vyjmenoval novinář 5 strategií Putinových odpovědí:

  • většinou odpovídá velmi obšírně. Strohé odpovědi jsou výjimkou, téměř vždy zaujímá zásadní stanoviska,
  • miluje protiotázky – pro redaktora to je vždy nepříjemné,
  • je mistrem tzv. „whataboutismu“ – tedy odpoutávání pozornosti na jiné téma nebo alespoň na jiný aspekt tématu,
  • pokud něco chce dementovat, dementuje to – jedno, kolik existuje důkazů pro opak,
  • je-li přerušen, okamžitě kritizuje za nezdvořilost, netrpělivost nebo zaujatost, aby následně pokračoval ve své původní odpovědi.

Jak se Putin vyhýbá otázkám

V jednom místě rozhovoru jsou jeho strategie obzvlášť zřetelné. Wolf se ptá na tzv. „zelené mužíky“, tedy maskované ruské vojáky na Ruskem anektovaném poloostrově Krym. Putin v r. 2014 nejprve popíral, že se jedná o ruské vojáky, později to ale přiznal, připomíná Wolf v rozhovoru. „Proč bychom vám od té doby měli věřit?“

„Nic jsem nepopíral. Ruská armáda tam byla vždy“, pokoušel se Putin o obranu, aby následně přešel do rétorické ofenzívy: „Víte, byl bych moc rád, kdybyste opravdu rozuměl tomu, k čemu tam došlo, abyste pak neustále mechanicky neopakoval to samé.“

Když se ho Wolf o chvilku později pokouší přerušit, reaguje Putin stroze: „Vteřinu, nechte mě vymluvit. Chcete neustále klást otázky, nebo vás také zajímají mé odpovědi?“ Následně přichází s protiotázkou: „Vysvětlím vám to a vy pak řeknete ‚ano‘ nebo ‚ne‘. Byl to protiústavní, ozbrojený převrat a převzetí moci. Ano nebo ne?“

Wolf odvětil, že není expertem na ukrajinskou ústavu. Načež mu Putin vyčetl, že se vyhýbá odpovědi.

„Putin chce redaktora znejistit“

Na to, že bude Vladimír Putin nepříjemným protihráčem a že možná bude odpovídat německy, pokud ho přeruší – na to byl Wolf připraven. „Putin reaguje na každé přerušení, aby redaktory znejistil“, vysvětluje.

Wolf si ale uvědomoval, že nemůže nechat Putina pokaždé domluvit. „Věděl jsem, že Putin odpovídá velmi obsáhle a detailně a já byl rozhodnut, prosadit svá témata. Proto bylo jasné, že ho nemůžu nechat na každou otázku odpovídat 3 minuty.“

Wolf skutečně položil mnoho rozmanitých otázek: probral partnerskou smlouvu Putinovy strany Jednotné Rusko s rakouskou pravicově populistickou FPÖ, anexi Krymu nebo továrnu trollů v Petrohradě.

„Putin reaguje na každé přerušení, aby redaktory znejistil“

Armin Wolf

Jako moderátor nemohl dopustit, aby Putin ke každému jednotlivému tématu odpovídal dlouhé minuty. „Nerad přerušuji, ale neustále kontrolujeme hodiny“, říká Wolf. Jakéhokoliv jiného politika by přerušoval také.

„Ruská média dnes hlásí, že jsem pana Putina 12× přerušil“, dodává Wolf a pokračuje: „Na 54 minut mi to nepřipadá moc, ale tím, že to bylo pokaždé komentováno, se z toho stala velká věc.“

„To jsem ještě nikdy nezažil“

Co ale Wolfa přece jen překvapilo, byl „gigantický rozruch“ kolem rozhovoru samotného. „Místy bylo dokonce 40 lidí v místnosti, to je hodně neobvyklé.“ Kromě toho bylo interview posunuté, „čekali jsme celkem 3 1/2 hodiny. To jsem ještě nikdy nezažil“, dodává moderátor.

Obzvlášť od diváků nakloněných Rusku byl Wolf po odvysílání rozhovoru kritizován za to, že pokládal drzé otázky. Novinář samotný si z toho ale hlavu nedělá: „Situace je zatím klidnější, než jsem čekal. Myslel jsem, že jsou továrny trollů pilnější.“Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: