Stav Sergeje Skripala se zlepšuje, ruská nervozita stoupá

Odhalení jedu Novičok je pouze jedním z celé řady důkazů

Stav Sergeje Skripala se zlepšuje, ruská nervozita stoupá

Otrávený bývalý dvojitý agent Sergej Skripal se již nenachází v kritickém stavu. Obvinění proti Rusku se zároveň utvrzují. „Times“ píše o tajném programu na výrobu nervové bojové látky Novičok. Ruská rétorika se mezitím dramaticky přiostřuje.

Více než měsíc po atentátu se bývalému ruskému dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi vede lépe. Sdělili to jeho lékaři v jihoanglickém městečku Salisbury. „Dobře reaguje na léčbu, jeho zdravotní stav se velmi rychle zlepšuje, již se nenachází v kritickém stavu“, sdělili lékaři.

Již předtím bylo oznámeno, že se výrazně zlepšil i stav jeho dcery Julie Skripalové. Oba byli začátkem března nalezeni v bezvědomí. Velká Británie označila za pachatele útoku Rusko.

Bojová látka z Šichany?

Podle nejnovějších informací má při útoku použitá nervová bojová látka pocházet z ruského vojenského výzkumného ústavu v Šichany. Tam je skladováno menší množství bojové látky Novičok, píše britský deník The Times. Zařízení se nachází v oblasti Saratov na Volze.

Podle údajů britského odborníka na chemické zbraně Hamish de Bretton-Gordona ukazují informace tajných služeb jednoznačně na toto zařízení. Množství tam skladovaných látek je dostačující pro provádění atentátů, ale příliš malé pro vojenské nasazení.

Kreml obvinění odmítá

Kreml mezitím zprávu odmítl. „Všechna místa, na kterých byly uskladněny chemické zbraně, jsou známa. Šichany mezi ně nepatří“, sdělil Michail Babič, zástupce Kremlu federálního okresu Volha, agentuře Interfax.

Německá veřejnoprávní televizní stanice ARD na svém programu Tagesschau 24 sdělila, že Rusko tvrdí, že mezi lety 2002 a 2017 všechny své chemické zbraně zničilo. Také sdělilo, že existuje seznam, na kterém se všechna zařízení, kde se chemické zbraně vyráběly, nachází. Šichany mezi nimi není. Samotní bývalí vědci z Šichany však potvrdili, že ve výzkumném ústavu s Novičokem pracovali.

Další obvinění

Britský velvyslanec v Berlíně Sebastian Wood ale v rozhovoru pro stanici Deutschlandfunk vznesl další obvinění: v Rusku se nadále s nervovou bojovou látkou Novičok experimentuje, řekl.

„Naše zpravodajské služby ví, že existoval tajný program s bojovou látkou Novičok, který ruská vláda nikdy nezveřejnila“, prohlásil Wood a vyzval Rusko, aby svůj deficit dohnala. Jde o porušení Úmluvy o chemických zbraních, protože tvrzení Ruska, že byly všechny chemické zbraně z dob Sovětského svazu zničeny, „není vůbec pravdivé.“

„S největší pravděpodobností útok ruského státu“

Wood na stanici Deutschlandfunk dále prohlásil: „Už víme, že ruské úřady zkoušely, jak tuto bojovou látku nejlépe nasadit, aby zabíjela lidi.“ Je i známé, že Rusko považuje osoby, jako je Skripal za cíle svých útoků. Proto lze usuzovat, že atentát „s největší pravděpodobností provedl ruský stát, a proto také musíme společně reagovat“.

Spolková vláda podporuje Londýn

Spolková vláda s britskými obviněními souhlasí. Považuje je za „odůvodněná“, prohlásila mluvčí spolkové vlády Ulrike Demmerová. Zmínila ruské „destruktivní chování“, které nebylo schopno jasné britské otázky zodpovědět. Lze pozorovat „vzorec ruského chování“, který se vyznačuje neustálým porušováním mezinárodního práva“.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí zdůraznil, že Západ neříká: „Byl to Novičok, tedy to také bylo Rusko, nýbrž: byl to Novičok a my disponujeme celou řadou dalších poznatků.“ Spolková vláda ale nemůže všechny zveřejnit. Podtrženo a sečteno existuje „velmi vysoká pravděpodobnost“, že za útokem stojí Rusko.

Skripalova domácí zvířata zemřela

I mnoho dalších zemí EU a USA obviňují z atentátu Rusko a v reakci na to vypověděly řadu ruských diplomatů – krok, který Rusko oplatilo stejnou mincí.

Ruská vláda jakoukoliv účast na útoku odmítá, požaduje konkrétní důkazy a vznesla řadu dotazů, například, proč při kontaktu s jedem nezemřela Skripalova domácí zvířata. Mluvčí britského Ministerstva životního prostředí nyní vysvětlila, že jsou zvířata mrtvá. Když obdržel zvěrolékař povolení ke vstupu na Skripalův pozemek, „byla už 2 morčata bohužel mrtvá.“ Byla také nalezena jedna kočka „ve vyčerpaném stavu“, která musela být utracena.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: