Vědec vyvíjející Novičok je přesvědčen, že za útokem stojí Rusko

POLITIQ: Právě se stalo

Vil Mirsajanov pracoval za dob Sovětského svazu 26 let pro chemický institut, vyvíjející chemické bojové látky. Podílel na supertajném programu vývoje jedu, zvaného Novičok. Tím měl být otráven bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera.

Dnes 83letého chemika trápilo svědomí a v r. 1992 před nebezpečnou látkou varoval svět. V r. 1994 emigroval do USA, dnes žije v New Jersey. Byl přesvědčen, že když se lidé o látce dozví, znemožní to její nasazení. Tehdy mu však nikdo příliš pozornosti nevěnoval.

Dnes, po útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru je v hledáčku médií. Německé veřejnoprávní televizní stanici ARD, která s ním udělala rozhovor, řekl, že bez potřebného vybavení a vědomostí není nasazení Novičoku možné. Je si jistý, že za útokem stojí Rusko a považuje ho za otevřenou demonstraci moci a varování potenciálním nepřátelům.

Kreml všechna obvinění odmítá a označuje je za provokaci. Tvrdí, že Rusko své chemické bojové látky zničilo. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) však o tajném programu Novičok vůbec nevěděla.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: