Atentát na špióna v Británii: podoba s případem Litviněnko čistě náhodná?

Bývalý ruský špión a jedna žena jsou po kontaktu s jedovatou látkou v ohrožení života. Britská policie případ, který evokuje vzpomínky, vyšetřuje.

Nedělní odpoledne, nákupní centrum v Salisbury na jihu Anglie. Očitá svědkyně vypráví, že viděla pár sedět na lavičce. Byl to starší muž s mladší ženou. Opírala se o něj a vypadala, že je možná už mrtvá. Muž, pokračuje svědkyně dále, zvláštně hýbal rukou a díval se do nebe.

Muž se podle britských médií jmenuje Sergej Skripal. Je mu 66 let a je bývalým špionem. Měl se dostat do kontaktu s neznámou látkou, podle informací deníku Guardian s Fentanylem, což je anestetikum. Ženě mělo být 33 let, její jméno není dosud známé.

Podle policie jsou oba na jednotce intenzivní péče jedné místní kliniky. Jejich stav je kritický.

Skripal byl v r. 2006 v Rusku odsouzen k 13 letům vězení za špionáž pro Brity. V r. 2010 se v rámci výměny zajatců dostal na svobodu. Útočiště poté našel ve Velké Británii.

Jestli se jedná o trestný čin, ještě nelze říct, říká Craig Holden od místní policie. Vešetřování se ještě nacházi v rané fázi. Případ je považován za závažný a již do něj bylo zapojeno několik úřadů.

Události v Salisbury evokují vzpomínky na případ Litviněnko. Bývalého tajného agenta a britského informátora Alexandra Litviněnka otrávili v r. 2006 radioaktivním poloniem v jednom londýnském hotelu. Britský soudce, který případ vyšetřoval, označil za viníka ruskou vládu.

AKTUALIZACE: podle nejnovějších informací je ženou Skripalova dcera, která přijela svého otce navštívit z Ruska.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: