Přehled hlavních zpráv: nový polský volební zákon posiluje vládní PiS, …

+++ Ve stínu kontroverzní justiční reformy vstoupil včera v platnost nový polský volební zákon. Mimo jiné zavádí politickou volbu volebních pozorovatelů a omezuje volby na dálku. Letos se v Polsku konají regionální volby, ty poslední dopadly pro vládní PiS špatně. Polská levice označila změny za „gaunerský kousek“.

+++ Dolní komorou britského parlamentu po tvrdých vyjednáváních prošel návrh zákona o přednosti britského práva před evropským. Zákon nyní putuje do Horní komory. Pokud vstoupí v platnost, bude mít za následek 2 kroky: v prvním se veškeré evropské zákony automaticky přenesou do britských. V druhém kroku dává vládě a parlamentu možnost, tyto zákony měnit nebo zrušit. V zákoně je stanoven i přesný termín opuštění Unie: je jím 29. březen 2019 v 23:00 hodin britského času.

+++ Maďarsko chce 8. dubna zavést trestnou daň pro neziskové organizace pomáhající uprchlíkům, jejichž financování pochází převážně ze zahraničních zdrojů. Daň je součástí balíčku dalších 2 opatření, o kterých zatím nejsou známy bližší podrobnost. Maďarská vláda otevřeně přiznává, že tato opatření jsou namířená především proti miliardáři maďarského původu George Sorosovi, který dlouhodobě podporuje myšlenky otevřené a občanské společnosti.

+++ Turecko nenápadně mírní svůj bojovný postoj vůči Evropské unii, v současné době se připravuje setkání představitelů Evropské unie a Turecka.

+++ Americký prezident Donald Trump obvinil Rusko, že porušuje mezinárodní sankce proti Severní Koreji.

+++ Apple chce v důsledku daňové reformy vytvořit USA 20.000 nových pracovních míst.

+++ Poslanci německého Bundestagu dnes volí členy kontrolního grémia pro dohled nad tajnými službami.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: