Kdo stojí za kauzou Trumpových ruských eskapád?

Rusko údajně shromáždilo kompromitující materiály na Donalda Trumpa. Jistý vyšetřovatel tyto informace rozkryl, jejich důvěryhodnost je však pochybná. Nyní se o vyšetřovateli objevily podrobnější informace. Článek je převzat z prestižního německého deníku Die Welt.

Existence kompromitujícího materiálu na Donalda Trumpa, který údajně vlastní Rusko, je zřejmě v USA dlouho střeženým tajemstvím. Tajné služby i média již dlouhou dobu znaly jeho části. Ale až během briefingu Baracka Obamy a Donalda Trumpa o možných ruských hackerských útocích během volební kampaně se objevily ve formě oficiálního dokumentu.

Veřejnými se staly poté, co je Buzzfeed volně zpřístupnil na internetu. Pravdivost jejich obsahu je však nejasná. Médiím ani tajným službám se zatím nepodařilo ověřit obsažená fakta. Otázkou tedy je, kdo je autorem materiálu a jak byly informace získány?

Wall Street Journal i New York Times s odvoláním na blízké osoby shodně tvrdí, že autorem je 52letý Christopher Steele, bývalý důstojník britské zahraniční rozvědky MI6. Pod krytím diplomata měl být léta činný v Rusku, Paříži a na ministerstvu zahraničních věcí v Londýně.

Po svém odchodu od tajných služeb měl pro britskou vládu prostřednictvím své firmy Orbis Business Intelligence vyšetřovat korupční skandál FIFA, uvádí tisková agentura Reuters. V tu dobu Velká Británie doufala, že se stane pořadatelem fotbalového mistrovství světa v r. 2018 nebo 2022, jejichž pořadatelství však později připadlo Moskvě a Kataru.

Podle Trumpa jde o „Fake News“

Podle rešerší mělo v létě r. 2010 dojít k setkání mezi Steelem a agenty FBI. Kvůli Steelovi nařídilo i FBI vyšetřování korupčního skandálu, což mělo za následek množství žalob a odstoupení tehdejšího prezidenta FIFA Seppa Blattera. Bývalý spolupracovník MI6 se proto těší velké důvěře, píše Reuters s odvoláním na americké úředníky.

Během amerického předvolebního boje měl být Steele jak republikány, tak demokraty pověřen sběrem kompromitujícího materiálu proti prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi. V souhrnu rešerší je například řeč o Trumpových sexuálních eskapádách s prostitutkami v jednom moskevském hotelu.

Jako bývalý špion v Rusku nemohl Steele zjišťovat Trumpovy styky s Ruskem osobně, ale podle New York Times pověřil osoby s ruštinou jako mateřštinou, aby zavolaly ruským informátorům. Tak měl získat spojení na své vlastní kontakty v Rusku.

Informace získala i britská rozvědka

V rozmezí mezi červnem a prosincem zaslal Steele informace firmě Fusion GPS se sídlem ve Washingtonu, která se zabývá zpracováváním rešerší. Zakázka byla v té době financována movitým republikánem, který byl jedním z Trumpových protivníků.

Krátce na to prosákly části informací do politické roviny. Již v červenci měl jistý novinář na těchto informacích pracovat, na podzim se dostaly k FBI a dalším novinářům. Kromě toho předal Steeele svůj materiál britským tajným službám.

Pokud jsou informace obsažené v dokumentu pravdivé, mohl by být Trump Ruskem vydíratelný. Budoucí americký prezident však na Twitteru a i během své tiskové konference obsah rozhodně popřel. Jedná se prý o fake news. Podobné osočování mu prý připomíná nacistické Německo.

Dle jeho výpovědí podezírá tajné služby vlastní země, že informace vyrobily. Ředitel amerických tajných služeb James Clapper kontroval, že zveřejněné informace od amerických tajných služeb nepochází.

Firma Orbis Business Intelligence ani Christopher Steele se k případu nevyjádřili, nepodařilo se je zkontaktovat. Podle informací britského deníku Telegraph Steele zmizel. List cituje jednoho jeho známého, podle kterého se soukromý vyšetřovatel obává pomsty Moskvy.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: